W sobotę zakończył się 2016 rok, a co za tym idzie ostatni miesiąc roku – grudzień. W pogodzie zapisał się on jako jeden z cieplejszych jeśli chodzi o ostatnie lata i jeden z najmniej śnieżnych.

Grudzień 2016 był czwartym z rzędu grudniem z temperaturami powyżej normy. Dni ze śniegiem również było bardzo mało. W Suwałkach średnia temperatura była o 2 stopnie wyższa od normy. W Warszawie natomiast o 1.5 stopnia. Nieco mniejsze odchylenie miało miejsce we Wrocławiu, gdzie było cieplej o 1 stopień niż być powinno.

W ostatnich latach nie trudno zauważyć, że grudzień zazwyczaj jest cieplejszy niż przewiduje norma. W ostatnich 30 latach taki grudzień zdarzył się 16 razy. W ostatnich 10 latach natomiast ciepły bądź w normie grudzień mieliśmy 5 razy. Najlepiej jest spojrzeć na to, kiedy ostatnio mieliśmy białe święta Bożego Narodzenia. A było to bardzo dawno…

Również dni ze śniegiem w grudniu na przestrzeni ostatnich lat jest bardzo mało. Na kilkudniową pokrywę śnieżną trzeba liczyć dopiero w styczniu. W grudniu zazwyczaj panuje pogoda typowa dla późnej jesieni.

Jeśli w najbliższych latach ponownie będziemy notować grudzień z temperaturą powyżej normy, być może trzeba będzie wykluczyć ten miesiąc z miesiąców zimowych.

Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
PODZIEL SIĘ
Mateusz
Od kilku lat interesuję się meteorologią. Najbardziej ciekawią mnie niebezpieczne zjawiska pogodowe. Chciałbym, aby moje prognozy były jak najlepsze i najdokładniejsze, do tego dążę. Poza meteorologią interesuję się informatyką oraz różnymi sportami tj. piłka nożna, skoki narciarskie.