Wietrzny dzień z silnym wiatrem
Wietrzny dzień (pixabay.com)

Nadchodzący weekend nie przyniesie nam wymarzonej pogody. Wręcz przeciwnie, czeka nas ogromne załamanie aury. Spodziewamy się silnego wiatru, który może dochodzić do 90-100 km/h. Ponadto na początku przyszłego tygodnia nie wykluczamy opadów śniegu i deszczu ze śniegiem na nizinach. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Sprawcą głęboki niż

Wszystkiemu winny będzie głęboki niż, którego centrum już za kilkadziesiąt godzin znajdzie się w okolicach Łotwy i Estonii. Przyniesie on silne porywy wiatru oraz opady deszczu. Silnie zacznie wiać już w sobotę. Wtedy porywy do 60-70 km/h spodziewane są głównie na zachodzie oraz nad morzem. Jeszcze mocniej powieje w niedzielę. Wtedy na zachodzie, w centrum, na południu, południowym wschodzie oraz częściowo na wschodzie porywy mogą osiągać 90-100 km/h!

Prognoza maksymalnych porywów wiatru na podstawie modelu ECMWF w niedzielę 29 października
Prognoza maksymalnych porywów wiatru na podstawie modelu ECMWF w niedzielę 29 października

Nad morzem wystąpi sztorm, a dodatkowo, ze względu na wiejący z północy wiatr, może pojawić się niebezpieczna cofka. Do tego spodziewamy się silnych opadów deszczu, które miejscami z pewnością podwyższą stan rzek. Niewykluczone są lokalne podtopienia.

Możliwy niż wtórny

Możliwe jest również pojawienie się niżu wtórnego, który również może być niebezpieczny i w poniedziałek przyniesie porywy wiatru do 80-90 km/h, a lokalnie więcej na wschodzie oraz północnym wschodzie Polski. Jakby tego było, niż ściągnie do Polski zimne powietrze z północy kontynentu. W związku z tym nocą z niedzieli na poniedziałek w całym kraju temperatura na wysokości 850 hPa spadnie poniżej zera. Ponadto na przeważającym obszarze kraju rozwinie się konwekcja, która przyniesie opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy śnieżnej, również na nizinach. W górach oraz rejonach podgórskich niemal pewne są zawieje śnieżne. W górach spodziewamy się przyrostu pokrywy śnieżnej o 20-30 cm.

Podsumowując, zapowiada nam się niebezpieczny weekend oraz początek nowego tygodnia. Z nieba będzie padać wszystko, a do tego mocno powieje. Zalecamy pozabierać wszystkie lekkie rzeczy, które znajdują się na powietrzu, a w tych dniach nie parkować samochodów pod drzewami, słupami czy reklamami. Jednocześnie podkreślamy, że prognozy są dynamiczne i mogą nieco ulec zmianie. Pewne jest jednak, że wichury wystąpią. Jedynie obszar występowania oraz okres mogą się nieco zmienić. Zapewne pojawia się również pytanie, czy tak zła aura przeciągnie się w czasie i na Wszystkich Świętych również czeka nas tak dynamiczna pogoda. Wygląda na to, że tak nie będzie i mimo że miejscami nadal może nieco mocniej wiać, to jednak takich wichur się nie spodziewamy. Szczegółowa prognoza pogody na Wszystkich Świętych pojawi się na naszym portalu na przełomie tego i następnego tygodnia.