Chmury stratus występują w okresie jesienno-zimowym
Chmury stratus występują w okresie jesienno-zimowym

Po kilku dniach iście zimowej aury (zwłaszcza na wschodzie kraju), całodobowych mrozach oraz opadach śniegu, czas na większe zmiany w pogodzie. Już jutro czeka nas dość spore ocieplenie, które potrwa kilka dni.

Sytuacja synoptyczna

Wyż, który sprowadzał do Polski zimne powietrze w końcu odpuści. Już za kilka godzin północ Europy obejmą wilgotne niże, zaś południe wyże. Doprowadzi to do cyrkulacji strefowej, a to oznacza, że do Polski zacznie płynąć znacznie cieplejsze i wilgotniejsze powietrze wprost znad Atlantyku.

Mapa synoptyczna Europy
Mapa synoptyczna Europy. Grafika: metoffice.gov.uk

Mrozy odpuszczą, zrobi się ciepło i deszczowo

Po kilku dniach zimowej aury temperatury wzrosną ale i nie zabraknie opadów, których będzie więcej niż dotychczas. Od jutra codziennie Polskę będą atakować fronty atmosferyczne, które przyniosą intensywne ale i słabe i przelotne opady deszczu. Jutro jeszcze dość chłodno będzie na wschodzie i południu, gdzie spodziewamy się 1-2 stopni, ale już w piątek będzie tam przynajmniej o 3-4 stopnie cieplej. Na północy i zachodzie temperatury wzrosną do 8-9°C. Zdecydowanie najcieplejsza zapowiada się sobota. W tym dniu w całym kraju temperatura będzie na wyrównanym poziomie – od 7 do 9 kresek powyżej zera. W niedzielę zrobi się chłodniej a dodatkowo przez Polskę przejdzie front atmosferyczny przynoszący intensywne opady deszczu.

Będzie wietrznie

Jak to zwykle bywa, „Atlantycka pogoda” przynosi nie tylko wysokie temperatury i opady deszczu ale również silny wiatr. Jutro wiatr przybierze na sile i w centrum może powiać do 50-60 km/h. Wietrznie zapowiada się niedziela. Według najnowszych prognoz, w centrum może wtedy powiać do nawet 70-80 km/h. Zastrzegamy jednak, że prognozy mogą ulec zmianie.

Ocieplenie nie potrwa długo…

Ci, co zatęsknią za zimą nie będą musieli na nią długo czekać bowiem od poniedziałku 12 grudnia spodziewamy się powrotu całodobowych mrozów. Możliwe, że ten atak zimy będzie silniejszy niż ostatni. Modele prognozują, że w połowie miesiąca w całym kraju wystąpią ujemne temperatury w ciągu dnia. Niestety, zbyt dużo śniegu nie będzie. Spływ zimnego powietrza będzie związany z wyżem z północy kontynentu, a więc na jakiekolwiek opady śniegu nie będzie można liczyć. Ochłodzenie potrwa przynajmniej kilka dni.