Miniona doba okazała się bardzo wietrzna. Za sprawą niżu przemieszczającego się nad południową częścią Bałtyku doszło do bardzo groźnych zjawisk pogodowych nad Polską. Przeszły burze oraz wystąpiły bardzo silne porywy wiatru, które spowodowały obrażenia u dwóch osób, a dziesiątki tysięcy zostały pozbawionych prądu.

Gwałtowne zjawiska pogodowe w Polsce przyniósł niż wtórny, który utworzył się nad południową częścią Skandynawii. Niż następnie zaczął przemieszać się nad południowym Bałtykiem w kierunku Łotwy i Estonii. Polska tym czasem znalazła się w strefie bardzo dużego gradientu ciśnienia, co spowodowało silne zjawiska wietrzne.

Grafika weatheronline.co.uk

Najsilniejsze porywy wiatru wystąpiły nad morzem, gdzie wiało ponad 100 km/h. Jeszcze potężniej wiało w górach, na Śnieżce najsilniejszy poryw wiatru wyniósł 205 km/h, a na Kasprowym Wierchu niemal 256 km/h! W pozostałych regionach kraju siłą wiatru wahała się pomiędzy 65 a 75 km/h, lokalnie przekraczając 80 km/h. Pełną tabelę za 27 grudnia zobaczycie tutaj.

Niestety silny wiatr przyczynił się do wielu interwencji straży pożarnej, która przez cały dzień usuwała skutki wichury. Blisko 100 tysięcy mieszkańców nie miało prądu, obecnie liczba ta systematycznie maleje. Dwie osoby zostały ciężko ranne.

Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
PODZIEL SIĘ
Paweł Bartoń
Interesuję się meteorologią, zjawiskami pogodowymi oraz ogólnie przyrodą. Ciekawią mnie mechanizmy powstania zjawisk. To czemu chce stawić czoła, to ogromna trudność z jaką wiąże się prognozowanie pogody. Chcę także informować o tym, co dzieje się na całym świecie.