NOAA i NASA potwierdzają - rok 2014 okazał się najcieplejszym w historii

Naukowcy z NASA i NOAA niezależnie od siebie potwierdzają, że 2014 był najcieplejszym rokiem od 1880 roku. Wszystko wskazuje na to, że utrzymuje się trend ocieplania się klimatu. 10 najcieplejszych lat w historii pomiarów meteorologicznych miało miejsce po 2000 roku.

Zarówno dane – opublikowane w raporcie NASA oraz NOAA – niezależnie od siebie potwierdzają, że miniony rok okazał się najcieplejszym w historii pomiarów meteorologicznych. Oba ośrodki badawcze wykazują, że od roku 1880 średnia globalna temperatura wzrosła o około 0,8°C. Wszystkiemu winna jest wzmożona emisja dwutlenku węgla do atmosfery oraz pozostałych gazów, które powstają w toku rozwoju przemysłu.

NOAA i NASA potwierdzają - rok 2014 okazał się najcieplejszym w historii
Intensywność ciepłych barw wskazuje na stopień odchylenia temperatur od norm wieloletnich. Źródło NASA’s Goddard Space Flight Center

Na powyższej grafice najbardziej rzuca się w oczy niebieska plama, która  pokrywa ponad połowę Stanów Zjednoczonych (bez Alaski) oraz znaczną część Kanady. Jak podkreślają naukowcy ogromna złożoność i w pewnym sensie chaotyczność pogody udowadnia, że tego typu odchylenia mogą się zdarzać. Jednak długoterminowa obserwacja wskazuje, że robi się coraz cieplej i tego typu sytuacje zdarzać się będą coraz rzadziej.