Nowy Rok 2015 przyniósł odwilż w całym kraju. Roztopy są bardzo niebezpieczne z powodu gołoledzi, z którą mamy do czynienia na wschodzie i południu kraju. Dodatkowo lokalnie na południu występują opady marznące.

Nowy rok nie rozpoczął się pogodową sielanką. W chwili obecnej niemal w całym kraju mamy do czynienia z mgłami oraz chmurami piętra niskiego stratus. Jednak mamy dobrą wiadomość, z biegiem godzin on zachodu powinny pojawiać się przejaśnienia, w tej chwili słońce już przedziera się na krańcach zachodnich oraz na Dolnym Śląsku.

Dodatkowo na południu występują opady deszczu oraz mżawki, która miejscami zamarza powodując groźną gołoledź. Opady mogą utrzymywać się do końca dnia. Opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem mogą występować również na wschodzie.

Temperatury wahają się od -1°C na krańcach południowo wschodnich, przez 0°C na wschodzie, do 2°C w centrum i na północy oraz 4°C na zachodzie kraju.

W piątek jeszcze cieplej, będzie silnie wiać!

W dniu jutrzejszym będzie jeszcze cieplej, ponieważ na zachodzie i północnym zachodzie temperatura może wzrosnąć do 5°C i 7°C! Wciąż zimne masy powietrza zalegać będą na południowym wschodzie gdzie będzie około -1°C. Od północnego zachodu w głąb kraju wędrować będzie aktywna strefa opadów deszczu. Na południowym wschodzie padać będzie deszcz, deszcz ze śniegiem oraz deszcz lodowy.

Za sprawą kolejnego głębokiego niżu, który przemieszczać się będzie nad Skandynawią, w całym kraju występować będą silniejsze podmuchy południowo-zachodniego wiatru. Na ogół wiać będzie do 50-60 km/h, a pojedyncze podmuchy wiatru osiągnąć 70 km/h. Znów mocno powieje na pogórzu. Na krańcach południowych oraz południowo zachodnich porywy wiatru zbliżą się do 90-100 km/h.

Ile potrwa odwilż?

Wszystko wskazuje na to, że odwilż potrwa do końca tygodnia. Najmniejsze szkody w pokrywie śnieżnej powinna przynieść na południowym wschodzie kraju, gdzie najczęściej temperatura oscylować będzie w pobliżu 0°C. Natomiast w nocy występować będzie lekki mróz. Uwaga, ponieważ w tym regionie kraju drogi szczególnie nocami będą bardzo śliskie!