Upalne powietrze, fontanny w mieście
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

W ostatnich dniach pojawiało się sporo opadów deszczu, przechodziły też słabe burze. Opady cieszą, ale jak na złość rolnikom przyszły w czasie rozpoczynających się żniw. W pogodzie bardzo rzadko dostajemy to co chcemy, dlatego nie ma co narzekać, nawet na wietrzną i umiarkowanie ciepłą aurę, którą obecnie mamy za oknami. Za parę dni ponownie zrobi się bardzo gorąco.

Przeglądając mapy synoptyczne widać już wyraźną zmianę w pogodzie. Obecnie do Polski napływa powietrze pochodzenia polarnomorskiego, jest niezbyt ciepło, a do tego wietrznie. Można powiedzieć, że ta pogoda byłaby znośna, gdyby nie nieprzyjemne podmuchy wiatru. Dla tych Państwa, których tego typu pogoda męczy, mam dobrą wiadomość – za parę dni ponownie zrobi się gorąco.

Mapa synoptyczna Europy
Mapa synoptyczna Europy. Grafika: metoffice.gov.uk

Pierwsze oznaki zmiany w pogodzie zauważymy już w weekend. Wyże, które obecnie stacjonują na zachodzie Europy pod wypływem napierających niżów atlantyckich zostaną zepchnięte na południe oraz wschód kontynentu. Oznacza to, że do Polski zacznie docierać bardzo ciepłe, a następnie upalne powietrze z południa.

Od weekendu coraz cieplej

Inny rodzaj powietrza poczujemy już w sobotę, gdy na południu temperatura wzrośnie do 25-26°C. Na północy wciąż jeszcze chłodno – około 17-18°C, ale nie powinno padać. Wyraźnie cieplej zrobi się już w niedzielę, a temperatura w całym kraju przekraczać będzie 20°C – na północy będzie do 22-24°C, a na południu do 28-29°C. Również w niedzielę nie spodziewamy się opadów.

Prawdziwe ciepło czeka nas dopiero w przyszłym tygodniu, kiedy ponownie temperatury będą wyraźnie przekraczać 30°C. Najcieplej zapowiada się druga część tygodnia, wraz z gorącą aurą ponownie pojawią się groźne burze. Wygląda na to, że sierpień – jak przystało na wakacyjny miesiąc – przyniesie nam typowe dla lata temperatury.