To niezwykle ciekawego zjawiska doszło całkowicie niespodziewanie. Grupa strażaków przeprowadzała kontrolowane wypalanie obszaru zarośli o powierzchni 150 arów, w pobliżu miasta Denver. Gdy nagle doszło do uformowania się pyłowego diablika (dust devil), który szybko przekształcił się w ogniste tornado!

Strażacy wybrali się do rezerwat położonego w granicach administracyjnych miasta Denver – Rocky Mountain Arsenal National Wildlife Refuge. Tu też w ramach ćwiczeń przed zbliżającym się latem wykonywali akcje gaszenia pożarów buszu. W czasie jednych z ćwiczeń doszło do uformowania się pyłowego diablika, który zaczął porywać wysuszoną trawę, krzewy i chrust. Wszystko działo się w bezpośrednim sąsiedztwie ognia, który także został wessany przez trąbę.

Wszystko było nagrywane przez strażaków, którzy w planach mieli także filmowanie ćwiczeń.

Około 30 sekundy trąba porwała ogień i w tym momencie strażacy musieli się błyskawicznie wycofać, gdyż groziło to poważnymi konsekwencjami. Ostatecznie nikomu nic się nie stało, sama ognista trąba utrzymywała się przez około 5 minut spalając więcej zarośli niż zaplanowali to sobie strażacy.

O ognistym tornadzie, o mechanizmach powstawania tego niesamowitego zjawiska pisaliśmy jakiś czas temu. Oczywiście zapraszamy do artykułu „Czym jest ogniste tornado”.