Silny sztorm
Zdjęcie (pixabay.com)

To będzie bardzo wietrzny dzień dla wszystkich mieszkańców Wysp Brytyjskich. Obecnie orkan Aleksandra znajduje się na północ od wysp, a w kolejnych dniach przemieści się nad Skandynawię przez co mocno powieje także w Polsce.

Bardzo dynamiczna pogoda panuje nad Wyspami Brytyjskimi, gdzie już od samego rana warunki dyktuje orkan Aleksandra. W całym kraju potężnie wieje, a na morzu panuje sztorm. Met Office wydało pomarańczowy alarm, dla regionów północnych, między innymi Szkocji czy Irlandii Północnej. W tej części wysp wiać ma do 120-130 km/h, a pojedyncze podmuchy mogą być jeszcze silniejsze. Na morzu spodziewany jest potężny sztorm, a fale morskie mogą mieć nawet 18 metrów.

orkan aleksandra
Obecne położenie orkanu Aleksandra. Grafika www.metoffice.gov.uk

Dotychczas najsilniejszy podmuch zmierzono w miejscowości Cairngorm, gdzie prędkość wiatru wyniosła 174 km/h. Obecnie w wielu miejscach północnej części Wielkiej Brytanii wiatr osiąga prędkość do 140-160 km/h. Prognozuje się, że wichury potrwają jeszcze przez jutrzejszy dzień.

Już teraz 17 tysięcy mieszkańców Szkocji nie ma prądu z powodu zerwanych linii elektrycznych. Synoptycy spodziewają się dalszych utrudnień, w postaci powalonych drzew, zerwanych dachów czy podtopień z powodu tzw. cofki.

Poza silnym wiatrem ma również mocno padać deszcz.  W wielu regionach sumy opadów wyniosą od 20 do 50 mm deszczu na metr kwadratowy. W północnych regionach wystąpią ponadto intensywne opady śniegu, spadnie przeważnie od 5 cm do 20 cm. Za frontem napłynie arktyczne powietrze, temperatury na północy kraju spadną do -10C, a na południu do -4C.

Prognozy na kolejne dni przewidują nadejście kolejnych głębokich frontów atmosferycznych w okolice Wysp Brytyjskich.