Przez Polskę wędruje ciepły front atmosferyczny związany z głębokim niżem znad Skandynawii. Orkan Feliks, bo tak nazwany został głęboki ośrodek niskiego ciśnienia, przyniesie dzisiaj w Polsce bardzo silne porywy wiatru oraz burze!

Obecnie front znajduje się częściowo nad dzielnicami centralnymi, a w ciągu najbliższych godzin rozpada się na wschodzie kraju. Jednak naprawdę silnie wiać zacznie dopiero po południu, a na wschodzie w nocy.

Maksymalne porywy wiatru w piątek 9 stycznia 2015:

Wichura w Polsce orkan Feliks

Podobnie jak w dniu wczorajszym dojdzie do rozwoju potężnego układu burzowego, który przejdzie nie tylko przez dzielnice zachodnie, ale również centrum i wschód kraju. Dane podane powyżej pochodzą z oficjalnych stacji meteorologicznych. Nie ulega wątpliwości, że znalazły się miejscowości, gdzie wiatr z całą pewnością przekroczył 100 km/h. W samym województwie lubuskim ponad 45 tysięcy odbiorców nie miało prądu. Mocno wiało również w regionach podgórskich.

Do sieci trafiły filmy z wczorajszej burzy. Oczywiście burza w styczniu, czy w ogóle w okresie zimowym nie jest niczym odosobnionym. Jednak tylko raz na kilka lat pojawiają się warunki, które powodują powstanie dobrze zorganizowanych komórek burzowych, które przyjmują formację liniową.

Za sprawą orkanu Feliks i napływu mas powietrza o dużej chwiejności, w dniu dzisiejszym dojdzie powtórnie do rozbudowy dobrze zorganizowanych komórek burzowych. Uważajmy na bardzo silne porywy wiatru oraz nawalne opady deszczu. Najmocniej ma wiać na zachodzie oraz północy kraju. O możliwości wystąpienia potężnej wichury informowaliśmy w artykule Prognozowana prędkość wiatru na weekend.

Zachęcamy naszych czytelników do porównania naszej prognozy wiatru i mapy najsilniejszych porywów z dnia wczorajszego.