Silny wiatr, wichury
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Przed nami bardzo wietrzna noc, którą zawdzięczać będziemy niżom znad Skandynawii. Jeden z ośrodków niskiego ciśnienia przemieści się nad południowym Bałtykiem w kierunku Łotwy i Estonii. Dzisiejsza noc przyniesie intensywne opady i bardzo silny wiatr.

Obecnie nad Polską wędruje chłodny front atmosferyczny, na czele którego utworzyła się charakterystycznie widoczna formacja liniowa. Obecnie znajduje się na linii miast Poznań-Bydgoszcz-Olsztyn:

Struktura liniowa na północnym zachodzie Polski
Struktura liniowa na północnym zachodzie Polski. Grafika: misi.ayz.pl/pogodynka

W czasie przechodzenia formacji spodziewamy się silniejszych porywów wiatru oraz nawalnych opadów deszczu oraz gradu.

Po przejściu formacji do Polski zacznie napływać chłodne powietrze, a pogodę dyktować będzie niż znad południowego Bałtyku i związane z nim fronty atmosferyczne, które przyniosą krótkotrwałe, ale intensywne opady mieszane oraz ciągłe opady (w części północnej oraz wschodniej kraju). Zacznie też bardzo silnie wiać, pierwszych mocniejszych podmuchów spodziewamy się już od godziny 22-23 na północnym zachodzie.

Prognoza modelu UM na godzinę 5 nad ranem 27 grudnia
Prognoza modelu UM na godzinę 5 nad ranem 27 grudnia. Grafika meteo.pl

Według modelu UM najsilniej powieje nad samym morzem, gdzie porywy mogą przekraczać 100 km/h. W głębi kraju również silnie powieje, na ogół do 70-80 km/h na północy oraz 60-70 km/h na południu.

Prognoza silnego wiatru nad Polską
Prognoza silnego wiatru nad Polską. Grafika: windytv.com

Bardzo zbliżoną siłę wiatru przewiduje model ECMWF oraz nie załączony GFS. Szykuje się zatem niespokojna noc kończąca świąteczny weekend. Pamiętajmy o tym, aby unikać sąsiedztwa dużych drzew i banerów reklamowych, nie parkować w ich pobliżu samochodów.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem obowiązuje od godziny 23:00 (26 grudnia) do godziny 17 (27 grudnia).