Oznaczanie terytorium przez myszy. Ciekawe odkrycie naukowców

Sikanie gdzie popadnie ma pomóc w zwiększeniu zdolności reprodukcyjnych wśród myszy – donoszą naukowcy w swych najnowszych badaniach. Precyzyjniej mówiąc samce myszy starają się prześcigać wzajemnie przy oznaczaniu nowego terytorium, aby móc mieć więcej potomstwa.

Wiele zwierząt używa znaków zapachowych jako formy komunikacji, począwszy od słoni przez psy czy ryby kończąc na skorupiakach. Przykładowo pandy wielkie stosują bardzo wyszukane techniki i sposoby, potrafią stać na tylnych łapach, aby zasięgiem swojego moczu móc oznaczyć maksymalnie największy teren. Zwierzęcy mocz posiada w sobie bardzo dużo informacji dla potencjalnego partnera lub rywala, łącznie z pozycją społeczną, zdrowiem czy seksualnymi możliwościami.

Akcja rozpoczyna się od 20 sekundy.

Myszy zaznaczanie terytorium

Odnosi się to również do myszy. Naukowcy zauważyli, że dominujące samce znacznie częściej oznaczają swoje terytorium w porównaniu ze swoimi mniej skutecznymi konkurentami. Grupie badaczy z Austrii udało się udowodnić, że dobre oznaczenie moczem swojego terytorium przez myszy znacząco uatrakcyjnia i podnosi ich zdolności reprodukcyjne.

Jak udał się to udowodnić? Podczas eksperymentu badacze zebrali próbki moczu kilku myszy na płytce PVC. Następnie przy użyciu próbek moczu stworzono symulację oznaczonego terytorium. Samce zazwyczaj dodatkowo obsikiwały miejsca, gdzie wyczuwały mocz innego samca. W drugiej części eksperymentu badacze na wcześniej przygotowane terytorium wpuszczali samice, aby wybrały po zapachu właściwego samca.

Chyba nic z tego, zostańmy przyjaciółmi?

W celu zbadania zdolności reprodukcyjnych myszy, badacze przeprowadzili testy ojcostwa na nowo narodzonych myszach, które przyszły na świat w czasie eksperymentu. Udało się zaobserwować pewne zależności pomiędzy myszami. Samce myszy, które skuteczniej oznaczały swoje terytorium miały liczniejsze potomstwo, jednak równocześnie niespodziewanie odkryło, że samice chętniej wybierały towarzystwo myszy, które sikały mniej efektywnie i nie tam gdzie trzeba.

Naukowcy domyślają się,  że prawdopodobnie samice w ten sposób powodują zazdrość i zwiększają rywalizację pomiędzy samcami. Badacze mają nadzieję, że dalsze badania nad tym sposobem komunikacji pozwolą lepiej go zrozumieć.