Zdaniem meteorologów z NASA tegoroczny październik był kolejnym ekstremalnie ciepłym miesiącem. Zebrane dane jednoznacznie udowadniają, że w skali globalnej mieliśmy do czynienia z najcieplejszym październikiem w historii pomiarów meteorologicznych.

Rok 2014 jest na bardzo dobrej drodze, aby stać się najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych. Składają się na dane z poprzednich miesięcy. Rekordowo ciepły był sierpień, wrzesień, a do tego dojdzie listopad, który zapewne zapisze się jako bardzo ciepły. Pomimo panującej obecnie fali chłodów w Ameryce Północnej, na pewno nie uda się odwrócić globalnych trendów.

Prezentowane dane udowadniają, że w skali globalnej średnia temperatur była wyższa o niemal 0,8*C w porównaniu z okresem lat 1951-1980. Tym samym zdetronizowany został październik z roku 2005, który był dotychczas najcieplejszym. Dane zaprezentowane przez NASA GISS (Goddard Institute for Space Studies) pokrywają się z wyliczeniami Japońskiego Biura Meteorologicznego, ponieważ także japońscy meteorolodzy udowadniają, że październik 2014 był rekordowo ciepły.

Niestety wzrost światowych temperatur nie oznacza niczego dobrego. Z całą pewnością można powiedzieć, że dochodzi do wzrostu gwałtowności zjawisk atmosferycznych. Wyższe temperatury oznaczają większe parowanie wody do atmosfery, a to z kolei oznacza – powtarzając się – większe sumy opadów. Oczywiście nie znaczy to, że sumy opadów będą rozkładały się równomiernie. Najprawdopodobniej dojdzie do zaostrzenia kontrastów, czyli tam gdzie deszczu jest mało, będzie go mniej, a tam gdzie pada go sporo będzie go padać jeszcze więcej.

Wydaje się, że ta teza znajduje swoje uzasadnienie w rzeczywistości, gdyż co chwilę docierają do nas doniesienia o kolejnych ulewach i powodziach nękających południe Europy.