Deszcz meteorów, czyli
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Już w tym tygodniu fanów astronomii, ale nie tylko, czeka nie lada gratka. Mowa o Perseidach, które można obserwować co roku nocą z 12 na 13 sierpnia. W tym roku jednak nastąpiła lekka zmiana i maksimum roju przypadnie dobę wcześniej – nocą z 11 na 12 sierpnia.

Perseidy możemy obserwować co roku

Spadające gwiazdy zwane Perseidami możemy obserwować na naszym niebie co roku w sierpniu. Skąd biorą się te spadające gwiazdy? Asteroidy, przelatując zostawiają za sobą różne pyły oraz gruzy. Jest taki okres w roku, w którym Ziemia wlatuje w to, co „zostawia” za sobą asteroida. Cząstki te wlatując w naszą atmosferę spalają się, a tarcie ich z powietrzem wywołuje podwyższenie temperatury cząsteczki, a co za tym idzie – jej świecenie.

Gdzie i kiedy obserwować Perseidy?

Standardową datą spadających gwiazd jest noc z 12 na 13 sierpnia. W tym roku jest jednak inaczej i maksimum roju będziemy mogli obserwować noc wcześniej, czyli z 11 na 12 sierpnia. Największa ilość gwiazd będzie widoczna na niebie po północy, a szczególną uwagę powinniśmy zwrócić około godziny drugiej. Perseidy będą widoczne z każdego miejsca w kraju, z tym, że aby coś widzieć, należy oddalić się od miasta o kilkanaście kilometrów. Oświetlenie skutecznie będzie utrudniało nam obserwacje, dlatego Perseidy należy obserwować w miejscach , gdzie światło nie będzie przeszkadzać.  Przy obserwacjach należy patrzeć na północno wschodni horyzont, gdzie będzie znajdował się Perseusz (gwiazdozbiór z którego będą „wylatywały” Perseidy). Z biegiem godzin będzie się on przemieszczał na wschód.

Poniżej pomocna mapka, gdzie najlepiej wybrać się na obserwacje (im ciemniejszy kolor tym lepiej):

Mapa natężenia oświetlenia w Polsce
Mapa natężenia oświetlenia w Polsce. Grafika lightpollutionmap.info