Pogoda w piątek będzie bardzo zróżnicowana. Będzie pochmurno i do tego z dużą ilością opadów. Nie spodziewamy się mrozu, dlatego opady śniegu jeśli się pojawią będą od razu się topiły. Właściwa strefa z intensywnymi opadami śniegu i deszczu pojawi się dopiero w drugiej części nocy.

Tegoroczna zima pokazuje nam jak na razie wyłącznie swoje łagodne oblicze. Oznacza to, że śniegu i mrozu z prawdziwego zdarzenia tej zimy jeszcze nie uświadczyliśmy. Szczególnie tyczy się to mrozu, ponieważ niemal każdej zimy zdarza się kilkudniowy okres siarczystych mrozów, które utrzymują się także za dnia. Być może zmieni się to jeszcze w lutym. Przed nami za to kilkadziesiąt godzin solidnych opadów.

Piątek z opadami

Piątek opadami śniegu przywita nas w górach oraz miejscami na zachodzie. W ciągu dnia strefa opadów śniegu zacznie przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Padać będzie niemal w całym kraju za wyjątkiem południowego wschodu. Będzie również ciepło od około 0°C na północy do nawet 4°C na południowym wschodzie i południowym zachodzie.

Noc z piątku na sobotę z intensywnymi opadami

Właściwej strefy opadów spodziewamy się dopiero w nocy, gdy wydajny opadow front przechodzić będzie przez Polskę. Wciąż jednak nie jest do końca jasna granica, gdzie opady deszczu będą przechodzić w opady śniegu. Należy podkreślić, że za frontem zacznie napływać zimne powietrze z północnego zachodu.

polska - Kopia

Najsilniejsze opady śniegu najprawdopodobniej wystąpią podobnie jak ostatnio od Śląska po Mazowsze. Zielona linia wyznacza moment, gdy opady będą przechodzić w opady deszczu. Niestety z racji bardzo niestabilnych warunków skala błędu może wynieść aż 100 km.

W czasie trwania opadów spodziewamy się przyrostu pokrywy śnieżnej do 5-7 cm, ale wyłącznie tam gdzie padać będzie najmocniej. W pozostałych regionach spadnie na ogół od 1 cm do 3 cm białego puchu. Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze i w zachodniej części kraju wystąpi mróz od -4°C i -5°C. Ponownie najmniej śniegu spadnie na wschodzie, gdzie spodziewamy się przede wszystkim dość intensywnych opadów deszczu. Dodatkowo nad wschód kraju napłyną cieplejsze masy powietrza i termometry będą wskazywać do 3-4°C.