Powrót bocianów to rychłe nadejście wiosny
Powrót bocianów to rychłe nadejście wiosny (pixabay.com)

Pojawiły się już pierwsze informacje i zdjęcia bocianów, które postanowiły wrócić do Polski. Utrzymująca się od dłuższego czasu wiosenna pogoda w Polsce, która bardzo odbiega od zimowej rozgrzewa nasze zmysły i coraz częściej myślimy o zbliżającej się wiośnie. Nic więc dziwnego, że powrót bocianów do Polski może się kojarzyć z rychłym nadejściem wiosny.

Bociany pojawiły się najprawdopodobniej w kilku miejscach w Polsce, a ich zdjęcia szybko obiegły media. Wiadomo, że do bociany przyleciały do miejscowości Wrzawy na Podkarpaciu oraz pojawiły się na osiedlu Bydgoszczy – Łęgnowie. Czy możemy powiedzieć, że wiosna już tuż, tuż?

Pamięcią trzeba sięgnąć do zeszłego roku, gdy zima trwała do niemal połowy kwietnia, i przylot bocianów nie miał żadnego znaczenia na długość jej trwania. Wiadomym jest, że podróż powrotna zajmuje tym ptakom mniej czasu, ze względu na pośpiech związany z powrotem do swojego gniazda. Bardzo możliwe, że bociany, które w ostatnich dniach przyleciały do Polski mogły nie dolecieć do Afryki, zimować w Turcji lub krajach Bliskiego Wschodu. Bociany, które doleciały do południowych regionów Afryki dopiero szykują się do podróży powrotnej lub są w jej trakcie od paru dni. Znaczy to, że za około 6 tygodni przylecą do Polski.

Niestety musimy pamiętać, że zima będzie chciała powiedzieć ostatnie zdanie i nawet w marcu możliwe są mrozy dochodzące do -15*C,  także solidne opady śniegu.

Zapraszamy do najnowszego artykułu z 16 marca – Bociany kiedy przylot?