Opady śniegu w marcu
Zdjęcie (pixabay.com)

Przed nami druga połowa marca. Ta pierwsza zapisała się bardzo zmiennie. Mieliśmy dni cieplejsze, pojawiły się również chłodniejsze z opadami śniegu. Czy w drugiej części miesiąca pogoda w końcu się ustabilizuje? Niekoniecznie…

Na ogół sucho, po 20 marca więcej deszczu na południu

Przez najbliższe dni, sumy opadowe w Polsce będą znikome. Będziemy mieli wyżową pogodę ze sporą ilością słońca, a jeśli jakieś opady się pojawią, to będą one przelotne.

Prognozowane sumy opadów
Prognozowane sumy opadów do 20 marca 2020 roku. Grafika: wxcharts.com

Więcej opadów pojawi się po 20 marca. Na południu i południowym zachodzie sumy opadów będą przekraczać 20 mm. Na pozostałym obszarze nadal będzie jednak dość sucho. W większości będą to opady deszczu, jednak pojawi się również deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognozowana suma opadów
Prognozowana suma opadów do 31 marca 2020 roku. Grafika: wxcharts.com

Temperatury bardzo zmienne

Do końca marca będziemy mieli dużą zmienność jeśli chodzi o temperatury. W tym tygodniu pojawią się dni z temperaturami dochodzącymi do nawet 17-18 stopni, co daje wartości dużo powyżej normy wieloletniej.

Anomalia temperatury maksymalnej 19 marca 2020
Anomalia temperatury maksymalnej 19 marca 2020. Grafika: wxcharts.com

Dużo chłodniej zrobi się po 20 marca. Do Polski zacznie spływać zimne powietrze z północy kontynentu. Temperatury mocno spadną, nawet poniżej normę wieloletnią. Wrócą nocne i poranne przymrozki, miejscami słupki rtęci będą spadać poniżej -5 stopni, zaś w ciągu dnia nie sięgną 5 stopni powyżej zera. W połączeniu z chwilami silniejszym wiatrem i opadami, głównie na południu, aura nie będzie zbyt przyjemna.

Anomalia temperatury maksymalnej 22 marca 2020
Anomalia temperatury maksymalnej 22 marca 2020. Grafika: wxcharts.com

Do końca marca niestety nie widać większych zmian w temperaturach. Raczej cała trzecia dekada marca zapisze się jako chłodna.

Podsumowując, po kilku dniach wiosennej aury, w trzeciej dekadzie marca temperatury znów wrócą do wartości, które mieliśmy przez większą część zimy. Na prawdziwą, dłuższą wiosnę będziemy musieli więc jeszcze trochę poczekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here