Opady śniegu w marcu
Zdjęcie (pixabay.com)

Przed nami druga połowa marca. Ta pierwsza zapisała się bardzo zmiennie. Mieliśmy dni cieplejsze, pojawiły się również chłodniejsze z opadami śniegu. Czy w drugiej części miesiąca pogoda w końcu się ustabilizuje? Niekoniecznie…

Na ogół sucho, po 20 marca więcej deszczu na południu

Przez najbliższe dni, sumy opadowe w Polsce będą znikome. Będziemy mieli wyżową pogodę ze sporą ilością słońca, a jeśli jakieś opady się pojawią, to będą one przelotne.

Prognozowane sumy opadów
Prognozowane sumy opadów do 20 marca 2020 roku. Grafika: wxcharts.com

Więcej opadów pojawi się po 20 marca. Na południu i południowym zachodzie sumy opadów będą przekraczać 20 mm. Na pozostałym obszarze nadal będzie jednak dość sucho. W większości będą to opady deszczu, jednak pojawi się również deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognozowana suma opadów
Prognozowana suma opadów do 31 marca 2020 roku. Grafika: wxcharts.com

Temperatury bardzo zmienne

Do końca marca będziemy mieli dużą zmienność jeśli chodzi o temperatury. W tym tygodniu pojawią się dni z temperaturami dochodzącymi do nawet 17-18 stopni, co daje wartości dużo powyżej normy wieloletniej.

Anomalia temperatury maksymalnej 19 marca 2020
Anomalia temperatury maksymalnej 19 marca 2020. Grafika: wxcharts.com

Dużo chłodniej zrobi się po 20 marca. Do Polski zacznie spływać zimne powietrze z północy kontynentu. Temperatury mocno spadną, nawet poniżej normę wieloletnią. Wrócą nocne i poranne przymrozki, miejscami słupki rtęci będą spadać poniżej -5 stopni, zaś w ciągu dnia nie sięgną 5 stopni powyżej zera. W połączeniu z chwilami silniejszym wiatrem i opadami, głównie na południu, aura nie będzie zbyt przyjemna.

Anomalia temperatury maksymalnej 22 marca 2020
Anomalia temperatury maksymalnej 22 marca 2020. Grafika: wxcharts.com

Do końca marca niestety nie widać większych zmian w temperaturach. Raczej cała trzecia dekada marca zapisze się jako chłodna.

Podsumowując, po kilku dniach wiosennej aury, w trzeciej dekadzie marca temperatury znów wrócą do wartości, które mieliśmy przez większą część zimy. Na prawdziwą, dłuższą wiosnę będziemy musieli więc jeszcze trochę poczekać.

Co sądzisz o artykule?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here