Śnieżyce i intensywne opady śniegu w Polsce

Początek stycznia nie przyniósł zimy, a wysokie jak na obecną porę roku temperatury. Najbliższe dni zapowiadają się chłodniejsze, ale nie będzie to zima jaką pamiętamy z naszego dzieciństwa. Czy styczeń przyniesie mroźną i śnieżną zimę?

Krótkie i słabe uderzenie zimy

Najbliższe dni przyniosą ochłodzenie i opady śniegu. W zasadzie wszędzie poza zachodem kraju może wystąpić krótkotrwała pokrywa śnieżna. Na wschodzie lokalnie może leżeć do 2-3 cm śniegu. Niestety ochłodzenie potrwa bardzo krótko, ponieważ potrwa raptem… 3 dni.

Prognozowane natężenie opadów śniegu w nocy z 4 na 5 stycznia 2020
Prognozowane natężenie opadów śniegu w nocy z 4 na 5 stycznia 2020. Grafika meteo.pl

Prognozowana pogoda do 20 stycznia

Prognozy na pierwszą połowę miesiąca nie są obiecujące. Na pogodę w Polsce wpływać będą fronty atmosferyczne i układy wysokiego ciśnienia sprowadzające do naszego kraju ciepłe powietrze.

Prognozowana anomalia temperatury 12 stycznia 2020
Prognozowana anomalia temperatury 12 stycznia 2020. Grafika wxcharts.com

Początek drugiej połowy miesiąca zapowiada ochłodzenie, lecz wciąż temperatury balansować będą w okolicy zera stopni Celsjusza.

Prognozowana anomalia temperatury 19 stycznia 2020
Prognozowana anomalia temperatury 19 stycznia 2020. Grafika wxcharts.com

Nie ma co liczyć na pokrywę śnieżną, której na dobrą sprawę w zdecydowanej większości regionów po prostu nie było. Śnieg utrzymywał się tylko przez kilka dni – głównie na wschodzie, południowym wschodzie, północnych wschodzie i regionach górskich. Najbliższe tygodnie z racji wysokich jak na styczeń temperatur, nie dają szans na powstanie pokrywy śnieżnej.

Prognozowana pokrywa śnieżna 19 stycznia 2020
Prognozowana pokrywa śnieżna 19 stycznia 2020 Grafika wxcharts.com

Warto wspomnieć, że tegoroczna zima pod względem pokrywy śnieżnej wypada bardzo „blado”. Śniegu w czasie obecnego sezonu było bardzo mało, co doskonale obrazuje wykres powierzchni Polski pokrytej białym puchem.

Powierzchnia Polski pokryta śniegiem zima 2019-2020
Powierzchnia Polski pokryta śniegiem zima 2019-2020. Grafika zoz.cbk.waw.pl

Krótko o opadach

W prognozowanym okresie spodziewamy się umiarkowanych sum opadów. Największe wystąpią na północy i wschodzie do 20-30 mm. Najmniej opadów wystąpi na zachodzie i w centrum do około 10 mm.

Czy śnieżna zima przyjdzie w trzeciej dekadzie stycznia?

Sprawdziliśmy prognozy modeli wyliczających prognozy długoterminowe. Amerykański model do prognoz sezonowych wskazuje na bardzo ciepły styczeń nie tylko w Polsce, ale niemal wszystkich krajach europejskich.

Anomalia temperatury styczeń 2020. Prognoza modelu CFSv2
Anomalia temperatury styczeń 2020. Prognoza modelu CFSv2. Grafika: cpc.ncep.noaa.gov

Ciepły i zapewne bezśnieżny styczeń potwierdza prognoza indeksu NAO (Oscylacji północnoatlantyckiej), która wskazuje niezmiennie dużą aktywność oceanu Atlantyckiego i jego wpływu na pogodę w Europie.

Prognoza indeksu NAO
Prognoza indeksu NAO. Grafika cpc.ncep.noaa.gov

Obecne prognozy długoterminowe wskazują na utrzymanie obecnego trendu, czyli napływu ciepłych mas powietrza. Musimy mieć na uwadze, że prognozy tego typu naznaczone są dużym marginesem błędu. Dlatego też wciąż istnieje małe prawdopodobieństwo, że śnieżna zima zawita do naszego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here