Flara iridium
Flara iridium CC BY 3.0 pl.wikipedia.org

Możliwe, że widzieliście kiedyś na niebie dziwne świecące punkty, które pojawiały się i lecąc powoli, stawały się coraz jaśniejsze, by po kilkunastu sekundach powoli zgasnąć. Bardzo prawdopodobne, że obserwowaliście tzw. flary Iridium.

Co to jest flara Iridium?

Te rozbłyski to po prostu „zajączki”, czyli promienie światła odbite od paneli słonecznych satelitów telekomunikacyjnych sieci Iridium. Takich obiektów jest na orbicie 66 (plus zapasowe). Dzięki tak dużej ilości, flary możemy obserwować dość często, nawet kilka razy w ciągu wieczora lub poranka. Snop światła odbity od baterii słonecznej porusza się powoli po powierzchni Ziemi, sprawiając wrażenie w danym punkcie, że blask rośnie i spada miarowo. Wiązka światła jest dość wąska, dlatego jest widoczna z ograniczonego obszaru. Im dalej od centrum linii padania światła, tym ciemniejszy jest rozbłysk. Dlatego też przewidywanie rozbłysków Iridium należy przeprowadzać dla danej lokalizacji.

Aby obliczyć, gdzie na niebie i kiedy wystąpi flara w naszej lokalizacji, możemy użyć specjalnych programów komputerowych (np. Orbitron) lub stron internetowych, które wszystko za nas zrobią. W poradniku tym posłużymy się stroną http://www.heavens-above.com, aby wygenerować kalendarz rozbłysków Iridium.

1. Uruchamiamy stronę www.heavens-above.com

2. Jeśli język witryny jest inny, niż polski, możemy to zmienić w prawym górnym rogu w małej ramce. Możemy również użyć następującego linku: www.heavens-above.com/SetCulture.ashx?newcul=pl

3. Klikamy w link „Zmień miejsce obserwacji” lub używamy następującego linku: www.heavens-above.com/SelectLocation.aspx Możemy wpisać nazwę naszej miejscowości w polu „Wpisz nazwę lokalizacji”. Wynik pokaże się na liście „Wyniki wyszukiwania”. Możemy zamiast tego użyć mapki Google, wskazując punkt naszego pobytu. Pod mapą możemy wpisać własną nazwę dla ustawionej lokalizacji w polu „Nazwa”. Weryfikujemy ustawienie strefy czasowej i klikamy przycisk „Aktualizuj”.

4. Aby nie musieć za każdym razem ustawiać powyższych danych na różnych urządzeniach, możemy zarejestrować się w serwisie (link: www.heavens-above.com/CreateNewUser.aspx). Logując się (link: heavens-above.com/login.aspx), system będzie pamiętał wszystkie nastawy.

5. Na stronie głównej odnajdujemy podmenu „Satelity”. Tam klikamy w link „Flary Iridium” (link: www.heavens-above.com/IridiumFlares.aspx). Tym samym przechodzimy do strony z kalendarzem rozbłysków na najbliższy tydzień. Pod napisem „Flary iridium” znajduje się zakres wyświetlanych dat. Możemy go zmieniać przyciskami strzałek nieopodal.

6. W tabeli znajduje sie 8 kolumn. Od lewej: czas zdarzenia, jasność flary w miejscu obserwacji, wysokość nad horyzontem, azymut z podaną w nawiasie orientacyjną stroną świata, numer satelity, odległość od centralnej linii rozbłysku, jasność w centrum rozbłysku, wysokość Słońca (a raczej głębokość pod horyzontem).

7. Najważniejsze są 2 pierwsze kolumny. W nich dowiemy się, kiedy nastąpi rozbłysk i jak jasny będzie. Skalę jasności zwaną magnitudo interpretujemy tak, że im mneijsze wartości, tym jaśniejsza flara. Mogą występować wartości ujemne. Np. -5 magnitudo to jaśniejszy rozbłysk od tego o jasności -1 magnitudo. Z reguły flary -1 mag i jaśniejsze są bardzo jasne.

8. Kiedy już zdecydujemy, które zjawisko nas interesuje, klikamy na czas w pierwszej kolumnie. Pojawi się strona z mapą nieba i linią przelotu satelity. Na linii tej zaznaczono gwiazdkę, czyli moment rozbłysku. Mapa pozwoli nam zorientować się, w której części nieba wystąpi zjawisko. Na krawędzi okręgu naniesione są kierunki świata. Wystarczy jedynie zgrubne określenie miejsca pojawienia się flary. Jasny błysk na pewno zwróci naszą uwagę.

9. Pod mapą odnajdziemy tabelkę z danymi, które w zasadzie pokrywają się z tymi z punktu 5.

10. Na dole strony widzimy mapę Google z nasza lokalizacją i linią centralnego rozbłysku poruszającego się po powierzchni Ziemi.

Warto choć raz zobaczyć flarę Iridium! Powodzenia w obserwacjach! 

Zapraszamy do odwiedzania facebooka oraz śledzenia najciekawszych zjawisk astronomicznych. Więcej informacji na  Amatorzy Nocnego Nieba

1 KOMENTARZ

Comments are closed.