Nie ustają pożary i wypalanie coraz to nowych obszarów puszczy Amazońskiej pod drogi i pola uprawne. Niestety coś co jest bezwartościowym skarbem dla całego świata jest bezmyślnie niszczone przez człowieka.

Puszcza Amazońska, nazwana nie bez powodu płucami świata jest dewastowana przez człowieka. Coraz to nowe obszary puszczy są wycinane z powodu zapotrzebowania na drewno oraz pod pola uprawne. Na załączonym zdjęciu poniżej wyraźnie widać „pomarańczowe plamy”, które powstają w wyniku niszczenia lasu.

wypalanie puszczy amazońskiej NASA

Zdjęcie wykonane zostało przez ISS (Międzynarodową Stację Kosmiczną), obecnie na półkuli południowej rozpoczyna się pora sucha, z tego też powodu niebo jest wolne od chmur. Na zdjęciu udostępnionym przez NASA widać ogromne smugi dymy i pomarańczowe plamy. Jest to gleba, tzw. czerwonoziem, który występuje w strefie okołorównikowej, zaś zabarwienie pomarańczowo-czerwone zawdzięcza dużej zawartości żelaza. Innymi słowy widzimy w tym miejscu po prostu nie ma lasu i jest pustkowiem pozbawionym nawet traw i innych zarośli.

W prawym górnym rogu zdjęcia widać rozległe obszary pozbawione lasu na równinie Mato Grosso, zaś pożary związane są z wypalaniem obszarów leśnych w pobliżu autostrady BR 163.

Źródło earthsky.org