Intensywne opady śniegu, ogromne zaspy i zwały śniegu

Zgodnie z tradycją, AccuWeather wydało swoją prognozę na nadchodzącą zimę 2015/2016. Sprawdźmy, jaką zimę wieszczą Amerykańscy meteorolodzy dla Europy.

Zimna północ, cieplejsze południe

Według prognoz, zimą z zachodu na wschód kontynentu często będą przemieszczać się fronty atmosferyczne, które rozdzielą zimne masy powietrza stacjonujące na północy od znacznie łagodniejszych na południu. W związku z tym obszary od centralnej Francji i północnej Hiszpanii przez Alpy, aż po wschód Europy będą nękane przez częste burze. Za to północna Francja i ogólnie większość kontynentu doświadczy prawdziwej zimy.

Najwięcej burz na południu. „Normalna” zima w Wielkiej Brytanii

Meteorolodzy przepowiadają, że w Wielkiej Brytanii zima nie będzie się znacząco różnić od tego, co pokazuje norma. Temperatury i opady będą więc na standardowym poziomie. Za to duża ilość frontów, które będą wędrowały przez Zachodnią Europę, na południu przyniosą burze, przez które m.in. we Włoszech i w Grecji może powstać zagrożenie powodziowe.

Ekstremalnie zimno na północnym zachodzie kontynentu

Ze względu na stacjonowanie nad Skandynawią układów wysokiego ciśnienia, ekstremalnie zimno zapowiada się na północnym zachodzie Europy z wyjątkiem Szkocji i Irlandii, gdzie niższe temperatury wód utrzymają wyższe temperatury przez większą część zimy.

Druga połowa zimy chłodniejsza

Wygląda na to, że pierwsza część białej pory roku nie przyniesie zbyt dużych ataków zimy. Czasami będzie można liczyć na kilkudniowe spływy Skandynawskiego powietrza nad centralną i zachodnią Europę. Zdecydowanie ciekawiej będzie później, kiedy to mroźne masy powietrza zaczną spychać te cieplejsze jeszcze bardziej na południe powodując wtargnięcie zimy wgłąb Europy. Według meteorologów w tym okresie najzimniej będzie m.in w Warszawie, Berlinie, czy Mińsku.