Niebezpieczna burza z ulewnym deszczem

Po krótkiej przerwie znów wracają groźne burze i niebezpieczny upał. Burze występować będą po południu, wieczorem i w trakcie nocy.

Najbliższe godziny ponownie przyniosą nam groźne zjawiska. Po upale czeka nas groźna i burzowa noc. Nad ranem burze przeniosą się nad południe i południowy wschód, ale występować będą także w centrum i częściowo na północy.

Sytuacja synoptyczna

Mapa synoptyczna Europy
Synoptyczna mapa Europy. Grafika: metoffice.gov.uk

W najbliższych godzinach Polska znajdować się będzie pod wypływem niżu znad Danii i związanych z nim frontów atmosferycznych. Niż sprowadzi do Polski powietrze zwrotnikowe, ale na krótko, gdyż już jutro zaczną docierać masy powietrza pochodzenia  polarnomorskiego.

Mapa synoptyczna Europy
Synoptyczna mapa Europy. Grafika: metoffice.gov.uk

W momencie wkraczania frontu atmosferycznego do naszego kraju ponownie dojdzie do powstania gwałtownych zjawisk burzowych. Najgroźniejszych spodziewamy się na zachodzie i północy, gdzie wystąpią najlepsze warunki do rozwoju chmur burzowych.

Najbliższe godziny bardzo burzowe!

Duży kontrast termiczny oraz bliskie sąsiedztwo niżu sprzyjać będzie aktywności frontu atmosferycznego. Inicjacja konwekcji rozpocznie się już po południu i trwać będzie do późnych godzin nocnych.

Prognoza burz nad Polską

Pierwsze burze powinny zacząć się tworzyć się w godzinach popołudniowych na zachodzie kraju. Przemieszczać się będą w kierunku północnym – północno wschodnim. Największe zagrożenie będą niosły superkomórki burzowe, którym może towarzyszyć nawalny opad deszczu do 40-50 mm, gradu do 3-4 cm. Istnieje ryzyko wystąpienia bardzo dużego gradu do 5-8 cm. Zagrożeniem ze strony burz będzie również silny wiatr oraz towarzyszące burzom zjawisko downburst. Istnieje także ryzyko zejścia trąby powietrznej, szanse szacujemy na około 15-20%. W związku z tym ryzyko wystąpienia ekstremalnych zjawisk prognozujemy na 50% szans.

Burze łączyć się będą w struktury wielkokomórkowe aż do powstania mezoskalowego układu konwekcyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here