Po nocnych, oraz piątkowych opadach śniegu w wielu miejscach Polski krajobrazy mocno się zabieliły. Przeważnie spadło od jednego do pięciu centymetrów śniegu, miejscami trochę więcej, ale są takie miejsca które zostały ominięte przez strefę opadową. Sprawdźmy kto w najbliższym czasie może liczyć na opady białego puchu.

Sobota 27.12.2014r.

Już nocą z piątku na sobotę kontynuacji opadów śniegu z przyblokowanego frontu atmosferycznego muszą spodziewać się mieszkańcy Lubelszczyzny, Podkarpacia, Świętokrzyskiego, oraz Małopolski. Miejscami opady mogą być intensywne. Z biegiem godzin nocnych front powinien zanikać. We wschodniej części kraju możliwe symboliczne opady białego puchu. Drugim regionem gdzie możemy spodziewać się przyrostu pokrywy śnieżnej jest zachód, oraz północny-zachód kraju. Tam wpływ na pogodę będzie miała konwekcja, jaka przynosić będzie przelotne, ale intensywne opady śniegu, miejscami o charakterze śnieżyc. Opady będą skrajnie lokalne, dlatego nie spodziewajmy się opadów na większym obszarze.

Uważajmy na drogach, ponieważ jeszcze w dzień mimo mrozu asfalt był nagrzany ciepłem z poprzednich dni. Nocą jednak mróz dopiął swojego i pojawiła się przysłowiowa „szklanka”.

Podobny typ pogody panował będzie w sobotę. Na południowym-wschodzie Polski możliwe słabe, zanikające opady śniegu. Na wybrzeżu, oraz lokalnie na zachodzie kraju opady konwekcyjne, lecz będzie ich dużo mniej niż w poprzedzającą noc. W pozostałych regionach kraju przeważnie słonecznie.

Temperatura: Od -5°C na północnym-wschodzie, oraz południu kraju, przez -3°C/-4°C w centrum i na wschodzie po -1°C/-2°C na zachodzie, oraz krańcach południowo-wschodnich.

Niedziela 28.12.2014r.

Niedziela przyniesie nasilenie się opadów konwekcyjnych na krańcach północnych Polski. Lokalne i chwilowe, ale intensywne opady śniegu szczególnie utrudniać będą jazdę mieszkańcom Pomorza oraz północy województwa warmińsko-mazurskiego. We wschodnich regionach kraju możliwe słabe i przelotne opady śniegu, bardziej o charakterze symbolicznym, niż znaczącym w przyroście pokrywy śnieżnej.

Temperatura: Od -4°C na północnym-wschodzie, centrum, południu, przez -2°C na krańcach południowo-wschodnich oraz zachodzie po 0°C na wybrzeżu.

Co po weekendzie?

W pierwszy dzień nadchodzącego tygodnia możliwe będzie wkroczenie frontu atmosferycznego nad większy obszar kraju, który nieść mógłby ciągłe i intensywne opady śniegu. Nie możemy jednak opisać bardziej szczegółowo tego dnia, ze względu na duże rozbieżności w prognozach modeli numerycznych. Na więcej informacji będzie trzeba poczekać przynajmniej do soboty.