Silny mróz i szadź

Pogoda w ostatnich dniach jest bardzo dynamiczna. Nasze ostatnie prognozy nie przewidziały, że dojdzie do aż tak dużego umocnienia wyżu na zachodzie Rosji, przez co do Polski spłynęło dużo chłodniejsze powietrze. Dzisiejszej nocy na północnym wschodzie kraju temperatura spadła do -15*C. Kolejne noce również mają być zimne, szczególnie tam gdzie niebo będzie wolne od chmur. W kolejnych dniach spodziewamy się stopniowego odwrotu mrozów, a od południa napłynie cieplejsze powietrze.

Poniedziałek

Nadal bardzo zimno na północnym wschodzie kraju, gdzie temperatura oscylować będzie w okolicach -7*C. W pasie od wschodu, przez centrum po północ termometry wskażą od -3*C do -6*C. Cieplej na zachodzie gdzie powietrze nagrzeje się do okolic 0/-1*C. W ciągu dnia symbolicznych opadów śniegu spodziewamy się na północnym wschodzie. W pozostałych regionach nie będzie padać. Sporo chmur ogólnie na wschodzie i południu kraju. W pozostałych regionach powinno się przejaśniać i świecić słońce.

Wtorek

Mróz ma być delikatnie słabszy, jednak na wschodzie i północnym wschodzie wciąż zimno od -6*C do -4*C. W centrum i na północy temperatury wyniosą od -3*C do -2*C, a na zachodzie i południu od -1*C do 1*C. Sporo przejaśnień i słońca na zachodzie oraz północy, natomiast chmury nadal utrzymywać się będą na południu i wschodzie kraju. Na krańcach południowych Polski może popadać śnieg.

Środa

Od południa kraju zacznie postępować ocieplenie, a wraz z nim na krańcach południowych wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Temperatury wzrosną od 1*C do 3*C, natomiast na północy, zachodzie i wschodzie kraju nadal wartości ujemne od -1*C do -4*C na północnym wschodzie. Na północy sporo przejaśnień, a na wschodzie może być pochmurno.

Czwartek

Mróz wycofa się na wschód i północ kraju, gdzie termometry wciąż pokazywać będą od -1*C do -4*C. Na zachodzie i południu temperatury wzrosną sporo na plus od 1*C do 5*C na południowym zachodzie. W całym kraju sporo chmur i mgieł, przejaśnienia pojawią się miejscami na północy i wschodzie.

Piątek

Od zachodu zacznie zbliżać się front atmosferyczny, który na krańcach zachodnich przyniesie opady deszczu. Mróz wycofa się na krańce wschodnie Polski, gdzie nadal może być od -1*C do -2*C. Na zachodzie i południu ciepło do 4-6*C.

Weekend

W sobotę słaby mróz do -1*C może występować tylko na krańcach północno wschodnich kraju. W pozostałych regionach w najcieplejszym momencie dnia wartości dodatnie, na ogół 1-2*C, tylko na północnym zachodzie i wybrzeżu cieplej do 3-5*C. Będzie sporo opadów, przede wszystkim śniegu na południu oraz w centrum, a na północnym zachodzie deszczu. W niedzielę ponownie chłodniej, lecz temperatury w całym kraju będą balansować na pograniczu 0*C, tylko na wybrzeżu i północnym zachodzie do 1-2*C. Sporo opadów śniegu na południu i wschodzie kraju, natomiast w centrum popada deszcz. Na wybrzeżu wystąpi konwekcja.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

Prognozowane temperatury w dniach 1 - 7 grudnia 2014

Przysłowie na ten tydzień:

„Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”

Nadchodzący tydzień zapisze się pod znakiem mrozów na wschodzie oraz północy, i postępującej odwilży od południa i zachodu kraju. Dopiero pod koniec tygodnia nad Polskę sięgnie front atmosferyczny z opadami, początkowo deszczu, a następnie śniegu. Miejscami na południu i wschodzie krajobrazy mogą się zabielić, lecz z dokładnymi prognozami będziemy musieli poczekać do połowy tygodnia. Można zatem powiedzieć, że zima jak na razie zagościła na krańcach wschodnich kraju, gdzie leży śnieg. Szkoda, że białego puchu nie ma w pozostałych regionach Polski.