Chmury stratus występują w okresie jesienno-zimowym
Chmury stratus występują w okresie jesienno-zimowym

Przed nami kolejny tydzień, który nie przyniesie znaczących zmian w pogodzie. Do naszego kraju nadal docierać będą fronty atmosferyczne przynoszące cieplejsze i chłodniejsze masy powietrza pochodzenia atlantyckiego. Nie zabraknie opadów i silnego wiatru.

Poniedziałek

Początek tygodnia przyniesie pogodę podobną do tej z ostatnich dni. Na wschodzie Polski w pierwszej części dnia pojawiać się będą opady mieszane, a od zachodu szybko postępować będą przejaśnienia. Niestety już po południu do zachodnich granic kraju zbliży się kolejny front z opadami deszczu i silnym wiatrem. Temperatury w ciągu dnia wyniosą od 3-4°C na północnym wschodzie, przez 5-6°C na północy i wschodzie, do 7-8°C w centrum i na południowym zachodzie kraju.

Wtorek

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie silny wiatr, opady i coraz wyższe temperatury. W ciągu dnia spodziewamy się porywów wiatru dochodzących do 70-90 km/h na północy i około 50-60 km/h w głębi kraju. Poza silnym wiatrem występować będą również opady przelotne. Nie wykluczone, że nad ranem na północy kraju przejdą burze. Będzie bardzo ciepło – do 12-13°C wzrośnie temperatura na południowym zachodzie kraju, około 9-10°C pokażą termometry na południu, a na północy do 5-7°C.

Środa

W środę nadal bardzo wietrznie na północy kraju, porywy wiatru będą dochodzić do 80-90 km/h. W głębi kraju powieje słabiej, na ogół do 50-70 km/h. Pojawią się też opady deszczu, których najwięcej będzie na północy kraju. Temperatura wzrośnie do 4-6°C na północy i 7-8°C na południu.

Czwartek

W czwartek ponownie do Polski zacznie docierać chłodniejsze powietrze polarnomorskie. W całym kraju temperatura wzrośnie na ogół do 3-4°C, a na zachodzie do 6°C. Pojawiać się będą opady przelotne mieszane. Nadal mocniej powieje wiatr do 40-60 km/h.

Piątek

W piątek przez Polskę przewędruje kolejny front z opadami, począwszy od śniegu po deszcz. Po południu po przejściu frontu atmosferycznego zacznie docierać coraz cieplejsze powietrze. W ciągu dni będzie jednak chłodno, temperatura wzrośnie do 3-4°C na wschodzie, do 5-7°C na zachodzie.

Weekend

W sobotę zrobi się wyraźnie cieplej, gdyż na zachodzie temperatura może wzrosnąć do 10-12°C. Na wschodzie nadal zalegać będą chłodniejsze masy polarnomorskie i tu na termometrach ujrzymy do 5-6°C, dodatkowo przez część dnia występować będą opady deszczu. W niedzielę opady deszczu występować będą tylko na północy, a w pozostałych regionach nie powinno padać. Nadal ciepło, od 5-6°C na północnym wschodzie, 9-12°C w pozostałych regionach kraju.

Przysłowie na ten tydzień

Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma

Pierwszy tydzień lutego minie pod znakiem pogody, którą bardzo dobrze znamy. Cieplejsze okresy będą przeplatane chłodniejszymi, a do tego będzie wietrznie i z dużą ilością opadów. Niestety nie mamy dobrych wieści dla osób, które liczą na zimę, gdyż kolejne prognozy oddalają powrót zimy.