Silne opady śniegu

Jesień wkracza już w ostatnią fazę, za około 3 tygodnie, a więc wraz z końcem listopada rozpocznie się meteorologiczna zima. Zaczynamy już zatem coraz częściej wyglądać, czy oto nie czeka nas przypadkiem pierwszy opad śniegu zbliżającej się zimy. Prawdopodobne, że opadów śniegu z deszczem, a może nawet samego śniegu uświadczymy już w tym tygodniu.

Poniedziałek

Będzie raczej pogodny na przeważającym obszarze kraju. Więcej chmur na północy, zachodzie i południowym zachodzie. Tego dnia też popada deszcz, szczególnie tam gdzie najwięcej chmur, oraz miejscami na południu i południowym wschodzie. Temperatury wyniosą 7-8 stopni na przeważającym obszarze, chłodnej miejscami na zachodzie 5-6 stopni C.

Wtorek

Więcej słońca i mniej chmur, popada dopiero po południu na północnym zachodzie. Temperatury na listopadowym poziomie około 5-6 stopni, miejscami na południowym zachodzie i w centrum do 7 stopni C.

Środa

W nocy z wtorku na środę przechodzić przez nasz kraj będzie chłodny front atmosferyczny, który przynosić będzie deszcz od Białegostoku po Wrocław i Opole.  Nie wykluczamy na wschodzie opadów deszczu ze śniegiem. Będzie chłodniej od około 8 stopni na północy i północnym-zachodzie, do około 5 stopni na pozostałym obszarze. Na wschodzie do 3-4 stopni C.

Czwartek

Pogoda będzie zróżnicowana, miejscami więcej słońca lub chmur i deszczu. Temperatury wyrównane około 5-6 stopni, miejscami na zachodzie do 7 stopni C.  Najwięcej deszczu na zachodzie i południowym zachodzie, zaś w nocy może popadać deszcz ze śniegiem.

Piątek

Tego dnia pojawi się pierwszy tak zimowy akcent tego roku. Opadów samego śniegu spodziewamy się na południu i południowym wschodzie kraju. Nie wykluczamy deszczu ze śniegiem na pozostałym obszarze, gdyż na wysokości 850 hPa, będą panowały ujemne temperatury na poziomie -3/-4, zatem będzie sprzyjać kondensacji pary wodnej w kryształki lodu – czyli powstaniu śniegu. Na wysokości dwóch metrów od ziemi temperatury wyniosą od 3 stopni na wschodzie i północnym wschodzie, około 4-5 w centrum, do 6-7 na zachodzie i północnym zachodzie.

Weekend

W weekend kontynuacja chłodnej, deszczowej aury, mogą pojawiać się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Temperatury wyniosą od 3 do 5-6 stopni. Nad nasz kraj wciąż napływać będą chłodne i wilgotne masy powietrza polarnomorskiego.

W tym tygodniu poczujemy pierwszy wyraźniejszy powiew zimy. Gdzieniegdzie popada śnieg, a także deszcz ze śniegiem. Na razie wygląda na to, że zima nie zamierza zrobić nagłego skoku, a małymi krokami zbliżać się będzie do Polski. Na razie jednak czeka nas chłodny i deszczowy tydzień.