Kwitnący rzepak w maju, chmury i błękitne niebo

Niezwykle kaprysi pogoda w czasie tegorocznej wiosny i chyba nie ma na to innego sposobu, jak uzbroić się w cierpliwość. W drugiej części nadchodzącego tygodnia spodziewamy się uderzenia majowych chłodów. Nocami pojawią się spore spadki temperatury w pobliże 3-4°C. Oznacza to, że miejscami mogą się pojawić przygruntowe przymrozki.

Poniedziałek

W poniedziałek chmury frontowe będą zalegać jeszcze nad wschodnią częścią kraju, w związku z czym mogą pojawiać się przelotne opady deszczu. W pozostałych częściach kraju nie będzie padać, a do tego będzie bardzo słonecznie. Temperatury niezbyt wysokie na wschodzie i południu, odpowiednio do 17°C i 15°C. Najcieplej będzie na zachodzie kraju, gdzie na ogół zanotujemy do 18-19°C, a na południowym zachodzie do 21°C.

Wtorek

Wtorek będzie najcieplejszym dniem nadchodzącego tygodnia. Wyż, który w poniedziałek stacjonował nad centralną częścią Europy przemieści się na południe, a to oznacza napływ bardzo ciepłego powietrza z południa kontynentu. W ciągu dnia temperatura wzrośnie od 22-23°C na wschodzie, przez 24-25°C w centrum, do 26-27°C na zachodzie. Dzień zakończą burze, które wieczorem dotrą do zachodnich i południowo zachodnich krańców Polski. Na chwile obecną prognozy wskazują, że mogą być groźne, z silnym wiatrem i ulewami.

Środa

Chłodny front atmosferyczny w ciągu nocy pokona niemal całą długość naszego kraju. Rano opady i niewykluczone burze występować będą na wschodzie i południu. Od zachodu postępować będą wypogodzenia, ale po południu i tam spodziewamy się opadów przelotnych oraz słabych burz. Napływać będzie chłodne powietrze z północy kontynentu. Na termometrach ujrzymy od 12-13°C na północy, przez 14-15°C na wschodzie i południu, do 16-18°C w centrum i na zachodzie. Uwaga, gdyż od środy spodziewamy się zimnych nocy, ze spadkami temperatury do 3-4°C.

Czwartek

Z północy kontynentu do naszego kraju docierać będą fronty atmosferyczne z przelotnymi opadami i słabymi burzami. Za frontami spływać będzie zimne powietrze z północy. W ciągu dnia zapodziewamy się również umiarkowanych, okresami silniejszych porywów wiatru. Na termometrach bez rewelacji, od 13-15°C na północy, do 17-19°C na południu kraju.

Piątek

Więcej pogodnego nieba będzie na północy Polski, lecz może przelotnie popadać. Zdecydowanie więcej chmur  na południu kraju, gdzie wieczorem nasunie się front z umiarkowanymi, ale ciągłymi opadami deszczu. Temperatury na zbliżonym poziomie do tych z czwartku, od 14-16°C na północy, do 17-19°C na południu.

Weekend

Sobota deszczowa i pochmurna będzie na południu, natomiast na północy więcej słońca i raczej sucho. Chłodno, od 12-14°C na północy, do 16-18°C na pozostałym obszarze kraju. W niedzielę opady powinny ustać na południu, lecz niebo często zakrywać będą chmury, słabe opady mogą pojawić się na krańcach zachodnich. Temperatury na jednakowym poziomie jak w poprzednich dniach, od 14-16°C na wschodzie i w centrum kraju, do 17-18°C na zachodzie.

Wykres temperatur:

wykres

Przysłowie na ten tydzień:

Pankracy, Serwacy, Bonifacy – źli na ogrody chłopacy

Po dwóch ciepłych dniach z początku tygodnia ponownie przyjdzie się nam zmierzyć z wiosennymi chłodami. Przypominamy i zwracamy uwagę, na możliwość wystąpienia przygruntowych przymrozków w drugiej części tygodnia. Warto zatem zabezpieczyć te rośliny, które mogą źle znieść ujemne temperatury. Wszystko wskazuje na to, że kapryśna aura zostanie z nami na dłużej, ocieplenie widoczne jest dopiero w okolicy 20 maja.

Autor zdjęcia Tomasz Drobnik