Mroźna, ale słoneczna pogoda zimą

Nadchodzący tydzień przyniesie wyraźną odwilż, która zaznaczy się nie tylko na zachodzie, ale także na wschodzie Polski. Prognozy długoterminowe – przynajmniej na chwilę obecną – nie wskazują na ochłodzenie w najbliższym czasie.

Poniedziałek

W poniedziałek nad Polską wędrować będzie front atmosferyczny z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Na zachodzie popada również sama mżawka oraz wystąpią przejaśnienia. Ciepłe masy powietrza zaznaczą się na południowym zachodzie, gdzie temperatura wzrośnie do 5-6°C, a na północy do 2-3°C. Na wschodzie kraju wciąż około 0-1°C.

Wtorek

We wtorek zapowiada się nieco chłodniej, lecz na plusie. Na zachodzie i w centrum temperatura maksymalnie wzrośnie do 2-3°C, a na północy i krańcach wschodnich do 0-1°C. Od centrum po wschód kraju popada śnieg, a opadami mogą być chwilami intensywne.

Środa

Środa pochmurna, ale od centrum po wschód kraju mogą wystąpić słabe przejaśnienia. Opadów śniegu spodziewamy się na południu oraz na krańcach północnych. Temperatura wyniesie od 2-3°C na zachodzie i w centrum do 0-1°C na krańcach wschodnich.

Czwartek

Bez opadów w całym kraju i z większą ilością przejaśnień i chwil ze słońcem. Temperatura bez zmian, od 2-3°C na zachodzie i w centrum, do 0-1°C na krańcach wschodnich. Chwilami mocniej powieje wiatr, w porywach do 40 km/h.

Piątek

Nad nasz kraj sięgnie ciepły front atmosferyczny, z opadami śniegu przechodzącymi w opady samego deszczu. Na południowym wschodzie możliwe jeszcze opady samego śniegu. Za frontem napłynie cieplejsze powietrze i temperatura wzrośnie do 1-2°C na krańcach wschodnich i południowo wschodnich, przez 3-4°C w centrum, do 5-6°C na północy i zachodzie Polski.

Weekend

Jeszcze cieplej, ale bez opadów zapowiada się w sobotę. Na zachodzie miejscami wyjrzy słońce. Mróz tylko w górach, w całym kraju temperatura wzrośnie od 3-4°C na wschodzie, północy i południu, przez 4-5°C w centrum, do 6°C na zachodzie. Niedziela również sucha, jeszcze cieplejsza i jeszcze zwiększą ilością słońca. Szczególnie na południu i zachodzie kraju. Na termometrach ujrzymy od 2-3°C na krańcach południowo wschodnich, przez 3-4°C na północy i 5-6°C w centrum, do nawet 7°C na krańcach zachodnich.

Przysłowie na ten tydzień

Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma