Pogodne niebo, słonecznie

Przed nami tydzień, który zapisze się jako chłodny. Na zachodzie Europy dojdzie do rozbudowania wyżu, który wraz frontami atmosferycznymi sprowadzi do Polski atlantyckie powietrze. Ochłodzenie potrwa najprawdopodobniej do końca tygodnia. Uwaga, gdyż na północy kraju noce będą zimne, ze spadkami w okolice 5-6°C.

Poniedziałek

Dzień zapisze się jako pochmurny i deszczowy w całej południowej części kraju, gdzie również przejdą burze. Od północy postępować będą przejaśnienia i wypogodzenia, wraz z którymi napłynie chłodniejsze powietrze. I tak na północy na termometrach ujrzymy około 16-18°C, gdzieniegdzie w centrum do 20°C, a na krańcach południowo wschodnich, gdzie zalegać będą jeszcze ciepłe masy powietrza do 25°C. Najchłodniej w strefie największych opadów około 14-16°C.

Wtorek

We wtorek opady pojawią się tylko na północy kraju i będą mieć charakter przelotny. W pozostałych regionach bez deszczu, ale wszędzie spodziewamy się umiarkowanego zachmurzenia. Temperatury na niskim poziomie, od 14-16°C na północnym zachodzie, przez 18-19°C w centrum, do 20-21°C miejscami na wschodzie i południu.

Środa

Opady jeśli wystąpią to tylko na krańcach północnych i północno zachodnich, w pozostałych regionach bez opadów, ale z raczej pochmurnym niebem. Temperatury wyrównane, od 19°C na północy, do 21-23°C w pozostałych regionach.

Czwartek

W całym kraju pochmurno i deszczowo za sprawą frontów atmosferycznych związanych z niżem znad morza Północnego. Najwięcej deszczu spadnie na zachodzie kraju i północnym zachodzie. Na czele frontu tworzyć się będą burze, które wystąpią od centrum po wschód i południe Polski. Niezbyt ciepło, na ogół 15-17°C, tylko na krańcach południowych cieplej do 23-24°C.

Piątek

Kolejna strefa z opadami deszczu wkroczy do Polski, opadów spodziewamy się w całym kraju, a po południu na północnym zachodzie i północy przejdą burze. Temperatury na podobnym poziomie w całej Polsce, na ogół od 14°C do 18°C.

Weekend

Nie odpoczniemy od opadów również w sobotę, a wielu z nas zatęskni za słońcem i upałami z poprzedniego tygodnia. Niestety do końca dnia będzie pochmurno i deszczowo, a na termometrach wartości niskie. Podobnie jak w piątek około 13-18°C. W niedzielę coraz więcej przejaśnień postępujących od zachodu kraju, jednak nadal pojawiać się będzie sporo opadów, a na wschodzie i północnym wschodzie dodatkowo przejdą burzę. Delikatnie cieplej, do 17-18°C na północy, do 20-22°C na południu.

Wykres temperatur:

wykres temperatury

Przysłowie na ten tydzień:

[quote_center]”Od czerwca dużo zależy, czy żniwa będą jak należy”[/quote_center]

Nadchodzący tydzień przyniesie nam niższe temperatury, ale i sporą ilość opadów, które w obliczu wyraźnej posuchy na zachodzie i w centrum bardzo się przydadzą przyrodzie. Wszystko wskazuje na to, że kolejny tydzień przyniesie ocieplenie.