odwilż śnieg

Tylko dwa dni nowego tygodnia przyniosą całodobowy mróz. Następnie do Polski ponownie zaczną docierać fronty atmosferyczne i zrobi się wyraźnie cieplej.

Poniedziałek

Poniedziałek początkowo przyniesie pochmurną aurę, ale niebo szybko zacznie się przecierać. Nigdzie nie powinno padać, choć na północnym wschodzie nie wykluczamy słabych opadów śniegu. Zimno i mroźno na północnym wschodzie, tu temperatura spadnie do -5/-6°C, od Pomorza Gdańskiego po Lubelszczyznę do -3/-4°C, a na południowym zachodzie wzrośnie do 1-2°C na plusie. Na zachodzie i w centrum wystąpią mocniejsze podmuchy wiatru. W Sudetach powieje wiatr fenowy.

Wtorek

We wtorek rozpoczną się zmiany w pogodzie. Od zachodu w głąb kraju wędrować będzie front atmosferyczny, który na zachodzie da opady śniegu przechodzące w opady deszczu. W centrum i na wschodzie padać będzie sam śnieg. Na drogach będzie ślisko. Dodatkowo mocniej powieje wiatr, w porywach do 50 km/h, który powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne. Mroźno nadal na wschodzie do -3/4°C, w centrum do -1/-2°C, a na krańcach zachodnich do 3-4°C na plusie.

Środa

Również środa przyniesie wietrzną, ale dużo cieplejszą aurę. Temperatury w pobliżu zera stopni wystąpią wyłącznie na północnym wschodzie, tu też rano padać będzie śnieg. W pozostałych regionach na termometrach zobaczymy od 1-2°C na północy, do 3-4°C na południu i południowym wschodzie. Opadów spodziewamy się raczej mieszanych, ale ze wskazaniem na opady samego śniegu. Najwięcej chwil z opadami na południowym zachodzie.

Czwartek

Czwartek pochmurno i ze słabymi opadami mżawki lub śniegu w centrum i na południowym wschodzie. Temperatura z lekkim wskazaniem na plus na wschodzie i wyniesie 1-2°C. Na zachodzie do 3-4°C.

Piątek

Piątek przyniesie wyraźniejszy napływ atlantyckich mas powietrza. Będzie deszczowo i wietrznie, najwięcej opadów na północy (padać będzie sam deszcz). Porywy wiatru wyniosą od 60 km/h na północy, do 40 km/h na południu. Temperatury wysokie, od 3-4°C na północy, do 5-6°C na południu.

Weekend

Sobota przyniesie opady deszczu na południu i miejscami w centrum. Poza tym raczej pochmurno, gdzieniegdzie wyjrzy słońce. Temperatury wyniesie od 2-3°C na północy, do 5-6°C na południu. Niedziela przyniesie opady na zachodzie i nieco niższe temperatury. Co będzie padać? Raczej deszcz ze śniegiem lub mokry śnieg. Temperatura wyniesie od 0-1°C na zachodzie i w centrum, do 3-4°C na południowym wschodzie.

Przysłowie na ten tydzień

 

Co by tu dużo pisać… zimy jako takiej nie uświadczyliśmy i raczej do końca miesiąca nie uświadczymy. Czeka nas zatem kontynuacja typowej atlantyckiej zimy. Cieszą się rachunki za ogrzewanie, cieszy się powietrze bo smogu niet. Gdy tylko będzie widać jakąś zimę to nie omieszkamy się o tym napisać.