Szadź po przymrozkach

Niestety prognozy sprzed tygodnia mówiące o jesiennym tygodniu nie zmieniły się. Można powiedzieć, że za oknami mamy jesień w pełni i nic na razie nie zapowiada, że coś w tej kwestii się zmieni – także i w tym tygodniu. Obecnie mamy meteorologiczną zimę, za kilka dni rozpocznie się astronomiczna, jednak żadne przedziały czasowe nie determinują aury, która rządzi się swoimi prawami. Także, jako entuzjaści zimy z przykrością stwierdzamy, będzie wciąż jesiennie…

Poniedziałek

Każdego dnia w tym tygodniu możemy spodziewać się mgieł, chmur i stratusa, który skutecznie będzie psuł nam nastrój. W poniedziałek najwięcej przejaśnień na zachodzie i południu. Temperatury wyniosą około 1*C na wschód od linii Wisły, na pozostałym obszarze będzie 2-3*C, a na południowym zachodzie i krańcach zachodnich do 4*C.

Wtorek

Bardzo prawdopodobne, że tego dnia będzie słonecznie w całej Polsce, jednak musimy liczyć się również z tym, że pojawi się nielubiany stratus, na którego największe szanse będą na wschodzie i północnym-wschodzie. Delikatnie cieplej niż w poniedziałek na wschodzie 2-3*C, w centrum do 4*C, a na zachodzie do 5-6*C.

Środa

Tego dnia także bez opadów, dodatkowo zapowiada się, że będzie również słonecznie na przeważającym obszarze kraju, stratus tym razem może pojawić się na północy Polski. Niestety nie można wykluczyć lokalnego zachmurzenia w innych regionach kraju. Rozkład temperatur bez zmian, 1-2*C na wschodzie, około 3*C w centrum do 4-5*C na zachodzie.

Czwartek

W czwartek zachód kraju może dostać się pod wpływ frontu z zachodu, popada przede wszystkim deszcz i słaba mżawka. Poza tym bez opadów i możliwy stratus. Temperatury około 0-1*C na wschodzie i miejscami w centrum do około 2-3*C na zachodzie i południu.

Piątek

W piątek z zachodu Europy dotrze kolejny słaby front atmosferyczny, który na zachodzie przyniesie opady deszczu, zaś na wschodzie może popadać deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Temperatury od 0-1*C na wschodzie do 2-3*C na pozostałym obszarze kraju.

Weekend

W sobotę i niedziele spodziewamy się kolejnych porcji opadów z zachodu, przeważnie ma padać deszcz, zaś temperatury będą na podobnym poziomie do dzisiejszych. Będzie od 0-1*C na wschodzie do 2-3*C na pozostałym obszarze. Miejscami na zachodzie do 4*C.

Niestety cały tydzień ma być jesienną monotonią, jedynym pozytywnym aspektem może być fakt, że pojawi się słońce, którego w czasie jesieni zawsze brakuje. Co z zimą? Musimy niestety cierpliwie czekać na zmianę cyrkulacji powietrza, obecnie modele pokazują, że niże z zachodu śmielej mają wdzierać się do naszego kraju, wyże z południa przesunąć się na wschód. Jednak rozbudować się ma wyż azorski, który wespół z głębokimi niżami islandzkimi zagwarantuje nam dalszy ciąg jesieni, tym razem bardziej deszczowej i wietrznej.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.