Las po opadach śniegu w śnieżnej i zimowej scenerii

W nadchodzącym tygodniu po chłodnej pierwszej połowie czeka nas stopniowa odwilż, która przynajmniej na zachodzie kraju rozprawi się z pokrywą śnieżną. Na wschodzie mróz potrzyma aż do piątku. Niestety w weekend dodatnie temperatury zapanują już wszędzie.

Poniedziałek

Poniedziałek przyniesie nam pogodę bardzo zbliżoną do tej z niedizeli. W całym kraju spodziewamy się przelotnych opadów śniegu i chwil ze słońcem. Mocniejsze opady wystąpią na północy, miejscami na zachodzie oraz w centrum. Zrobi się chłodniej, od -1°C na północy oraz zachodzie, do -2/-3°C na wschodzie.

Wtorek

Pomimo panowania wyżu docierać będzie zimne, ale wilgotne powietrze, w któremu towarzyszyć będzie pochmurne niebo. Mimo to nie zabraknie chwil ze słońcem oraz słabych opadów śniegu. Temperatura wyniesie od -2/-3°C w centrum, do -5/-6°C na północy oraz wschodzie. Lokalnie występować będą mgły osadzające malowniczą szadź.

Środa

Nasz kraj nadal znajdować się będzie pod wpływem wyżu, które sprowadzać będą coraz chłodniejsze masy powietrza. Temperatura wzrośnie do niespełna -3/-4°C na zachodzie i zaledwie -7/-8°C na wschodzie. Będzie również pochmurno, przejaśnienia wystąpią tylko na południu, a na północy wystąpią słabe opady śniegu. Tej części kraju pojawią się także mocniejsze porywy wiatru do 40 km/h potęgujące odczucie chłodu.

Czwartek

W czwartek nad Polskę sięgnie ciepły front atmosferyczny z opadami śniegu przechodzącymi w opady deszczu, które będą zamarzać tworząc groźną gołoledź. W całym kraju wystąpią silniejsze porywy wiatru, dochodzące do 50 km/h. Sporo chwil ze słońcem na południu, ale tu wystąpią dodatkowo zamiecie śnieżne. Cieplej na północnym zachodzie, tu temperatura wzrośnie do 2°C, w centrum do -2/-3°C, a na południu oraz południowym wschodzie do -7/-8°C.

Piątek

Ciepłe powietrze jeszcze śmielej wedrze się do Polski. Ujemne temperatury utrzymają się tylko na krańcach południowo wschodnich. Ocieplenie sprowadzi do Polski głęboki niż znad Skandynawii. Będzie pochmurno oraz deszczowo, na wschodzie możliwa groźna gołoledź. Temperatura wyniesie od 3/4°C na północnym zachodzie, do 1-2°C w centrum i -2/-3°C na południowym wschodzie.

Weekend

W sobotę dalszy ciąg odwilży. Ujemne temperatury wystąpią tylko na Podhalu, poza tym temperatura wyniesie na ogół 1-2 stopni, a na zachodzie i północnym zachodzie do 4-5 stopni Celsjusza. Nie zabraknie opadów, na zachodzie będzie to deszcz i deszcz ze śniegiem, a na wschodzie śnieg. W niedzielę aura nie wiele się zmieni. Wciąż będzie pochmurno i ze słabymi opadami, miejscami wyjrzy słońce. Temperatura wzrośnie od 1-2°C na wschodzie, do 4-5°C na zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Styczeń bywa łagodny, gdy październik śnieżny i chłodny.

Nadchodzący tydzień przyniesie nam dwa oblicza zimy. W pierwszej połowie tygodnia czekają nas ujemne temperatury oraz opady śniegu. W drugiej części tygodnia pojawi się stopniowa odwilż oraz silniejsze podmuchy wiatru. Jak długo potrwa odwilż? Wygląda na to, że przynajmniej do 25 stycznia, po tej dacie ponownie powinno zrobić się zimowo. O ile prognozy długoterminowe nie ulegną zmianie.