Mgła i stratus typowa aura w listopadzie

Za nami bardzo ciepły jak na styczeń tydzień. W wielu regionach naszego kraju temperatury potrafiły przekroczyć nawet 10 stopni, nie zabrakło słońca, ale i opadów. Najbliższy tydzień będzie chłodniejszy, ale z temperaturami przypominającymi raczej przedzimie a nie stałą zimę. Więcej szczegółów poniżej.

Poniedziałek

Pierwszy dzień nowego tygodnia najchłodniejszy będzie na północnym wschodzie, gdzie spodziewamy się temperatur na poziomie -1/0 stopni. Na pozostałym obszarze będzie 2-3°C, nieco cieplej na południowym zachodzie, do 4°C. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem pojawią się na południowym wschodzie i południu kraju. Na ogół będą słabe, ale na krańcach południowo wschodnich mogą być intensywne. Wiatr słaby.

Wtorek

We wtorek temperatury będą podobne, czyli od -1/0 stopni na północy i północnym wschodzie, do 3-4°C na pozostałym obszarze. Słabe opady śniegu wystąpią na północy i północnym wschodzie, zaś na zachodzie pokropi mżawka.

Środa

Środa zapowiada się trochę cieplej. W całym kraju będzie od 1 do 3-4°C. Nieco cieplej może być na Ziemi Łódzkiej i Śląsku, gdzie termometry pokażą 5°C. Opadów nie zabraknie, ale słaba mżawka popada tylko lokalnie.

Czwartek

Kolejny dzień tygodnia przyniesie słaby przymrozek na północnym wschodzie na poziomie 0°C. Na pozostałym obszarze od 2-3°C, do 5-6 na południu i południowym zachodzie. Przez Polskę przetoczy się front atmosferyczny i popada deszcz, w wielu regionach intensywnie. Najpóźniej opady dojdą na północny wschód i tam popada deszcz ze śniegiem i śnieg. Nad morzem trochę mocniej powieje, do 40-50 km/h.

Piątek

Piątek będzie najcieplejszym dniem nowego tygodnia. Termometry wskażą od 3-4 stopni na północy i zachodzie, do 5-6°C na pozostałym obszarze. Deszcz popada niemal wszędzie. Najmocniej na północy, gdzie opady mogą być intensywne. Wiatr słaby.

Weekend

Sobota dalej ciepła z temperaturami na poziomie od 2 do 4-5°C. Słabe opady deszczu i lokalnie deszczu ze śniegiem wystąpią w całym kraju. W niedzielę się ochłodzi. Na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Kujawach i na Pomorzu termometry wskażą -1/0°C, zaś na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach będzie -2/-3°C. Na pozostałym obszarze 2-3°C. Popada wszędzie poza północnym wschodem kraju i będzie to na ogół deszcz i deszcz ze śniegiem. Na wschodzie może popadać chwilami mocniej.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

19.25

 

Przysłowie na ten tydzień:

„Na świętego Pawła (25 stycznia) połowa zimy przepadła”

Nadchodzący tydzień będzie już chłodniejszy niż ostatni, ale to nie oznacza, że przyjdzie zima. Temperatury będą dalej wysokie jak na styczeń, lokalnie pojawi się słaby mróz, ale to wszystko. Na jakąś dużą pokrywę śnieżną też nie ma co liczyć, ponieważ jeśli popada śnieg to z powodu dodatnich temperatur szybko stopnieje. Pojawia się zatem pytanie, czy w tym miesiącu możemy jeszcze liczyć na stałą zimę? Niestety, na tą chwilę takowych szans nie ma. Może prognozy zmienią się na tyle, że wraz z końcem miesiąca przyjdzie zima, jeśli nie, trzeba będzie na nią liczyć w lutym.