Odwilż i pochmurna pogoda

Nadchodzący tydzień po mroźnym początku przyniesie powrót ponurem, ale ciepłej aury. Ujemne temperatury występować będą tylko nocami.

Poniedziałek

Początek tygodnia przyniesie jeszcze mroźną aurę. Na wschodzie temperatura spadnie od -4/-5°C, w centrum do -1/-2°C, a na południowym zachodzie wzrośnie do 1-2°C na plusie. Spodziewamy się także słabych opadów śniegu w pierwszej części dnia w centrum i na wschodzie oraz po południu na zachodzie. W wielu miejscach wyjrzy słońce.

Wtorek

Wtorek wciąż mroźny. Na krańcach północno wschodnich temperatura nie przekroczy -5/-6°C, poza tym na wschodzie i południu zobaczymy około -2/-3°C, ale już w centrum i na zachodzie może być do 0/-1°C, a na krańcach zachodnich do 1-2°C. Symboliczne opady wystąpią na wschodzie oraz na zachodzie i południowym zachodzie. Padać będzie oczywiście sam śnieg.

Środa

W środę nad Polską wędrować będzie ciepły front z opadami deszczu na zachodzie oraz śniegu przechodzących szybko w opady samego deszczu od centrum po wschód kraju. Uwaga, gdyż lokalnie opady będą zamarzać. Zrobi się wyraźnie cieplej, od 0°C na północnym wschodzie, przez 1-2°C na wschodzie, do 2-3°C w centrum i do aż 7-8°C na krańcach zachodnich.

Czwartek

Jeszcze cieplej zrobi się w czwartek. Opadów deszczu i przewagi chmur spodziewamy się na zachodzie i północnym zachodzie. W pozostałych regionach nie będzie padać, a do tego wyjrzy słońce. Temperatura wzrośnie od 3-4°C na wschodzie, przez 5-6°C w centrum, do 8-9°C na zachodzie.

Piątek

Bez większych zmian w pogodzie, nadal na ogół pochmurno z przejaśnieniami na wschodzie i opadami deszczu na zachodzie. Temperatura wzrośnie od 1-2°C na wschodzie, do 5-6°C na zachodzie.

Weekend

Sobota przyniesie pochmurną aurę, gdzieniegdzie będzie padać deszcz. Temperatura wyraźnie na plusie, do 3-4°C na zachodzie i wschodzie, do 5-6°C na południu i miejscami w centrum. Niedziela bez opadów, ale pochmurna. Najwięcej słońca na południu. Temperatura wzrośnie od 2-3°C na wschodzie i północy, do 5-6°C na południowym zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi, gdy styczeń mrozów nie daje, prowadzi nieurodzaje