Odwilż i pochmurna pogoda

Nadchodzący tydzień przyniesie nam kontynuację pogodowej monotonii. Będzie pochmurno z możliwymi opadami słabego śniegu lub mżawki powodującej gołoledź. W drugiej połowie tygodnia zrobi się słonecznie, ale nie będzie zbyt ciepło. Niestety odwilż będzie się pogłębiać.

Poniedziałek

W poniedziałek zrobi się nieco chłodniej, ale za to będzie pogodnie. Większe zachmurzenie wystąpi tylko na północnym zachodzie oraz wschodzie kraju, ale tu z biegiem czasu przejaśni się. Symboliczne opady śniegu wystąpią na krańcach zachodnich. Temperatura wyniesie od -2/-3°C na zachodzie i wschodzie, przez -1/-2°C na północy, do 2-3°C miejscami w centrum oraz na południu.

Wtorek

Wiatr zmieni kierunek na zachodni i północno zachodni. W całym kraju bez szans na słońce, wystąpi stratus, który przez cały dzień szczelnie zakryje niebo. Wszędzie możliwe słabe opady śniegu, a na północy marznącej mżawki. Temperatura wyniesie od -3/-4°C na południu, przez -1/-2°C centrum, do 2-3°C na krańcach północnych.

Środa

W środę Polska będzie znajdować się na skraju wyżu znad Niemiec, który zacznie sprowadzać cieplejsze, ale wilgotne powietrze. Nadal bardzo pochmurno, a na północy ponownie wystąpią opady marznącej mżawki lub słabego śniegu. Uwaga, gdyż za sprawą silnie zmrożonego gruntu może wystąpić groźna gołoledź. Temperatura wyniesie od 0/-1°C na krańcach południowych oraz południowo wschodnich, około 1°C będzie na zachodzie i wschodzie, do 2-3°C miejscami na północy oraz w centrum.

Czwartek

W czwartek w dalszym ciągu czeka nas pogodowa monotonia. Na zachodzie niebo przejaśni się i wyjrzy słońce. Od centrum po wschód sporo chmur, mgieł, a na krańcach wschodnich dodatkowo możliwa słaba mżawka. Miejscami ponownie możliwa gołoledź. Temperatura wzrośnie od 0-1°C na wschodzie, przez 1-2°C w centrum, do 3-4°C na zachodzie.

Piątek

Wciąż bez większych zmian w pogodzie, gdyż na aurę w Polsce wpływać będzie wyż znad centralnej Europy. Temperatura nieznacznie wzrośnie, ale na niebie coraz mniej chmur. Większe zachmurzenie wystąpi tylko w centrum oraz miejscami na wschodzie. Na termometrach ujrzymy od -1/-2°C na krańcach wschodnich, przez 2-3°C w centrum, do 4-5°C na zachodzie i południowym zachodzie.

Weekend

Wyżowa pogoda utrzyma się również w weekend, a jej największą zaletą będzie bezchmurne niebo. W sobotę temperatura wzrośnie na ogół od 1-2°C na wschodzie, do 4-5°C na zachodzie i północnym zachodzie. W niedzielę nadal bardzo słonecznie, ale pojawi się silniejszy wiatr, szczególnie na północy kraju. Temperatura wyniesie od 0°C na krańcach wschodnich, przez 2-3°C w centrum, do nawet 6-7°C na krańcach zachodnich.

Przysłowie na ten tydzień

Jeżeli pszczoła w styczniu z ula wylatuje, rzadko pomyślny rok nam obiecuje

W nadchodzącym tygodniu spodziewamy się stagnacji w pogodzie, czyli napływu niezbyt ciepłych mas powietrza, które sprowadzać nam będzie wyż znad centrum Europy. W drugiej połowie tygodnia wyjrzy słońce, którego w ostatnich dniach bardzo brakowało. Niestety mieszkańcy zachodniej części kraju muszą pożegnać się z pokrywą śnieżną, ta w raczej szczątkowych ilościach utrzyma się na wschodzie oraz południu. Niestety prognozy długoterminowe są nieubłagane, zapowiada się, że obecna odwilż potrwa przynajmniej do końca stycznia.

1 KOMENTARZ

  1. i zamiast odwilży trzymają mrozy, widzę po ecmwf że z każdą aktualką co innego pokazuje

Comments are closed.