Przelotne opady śniegu

W minionym tygodniu pojawiły się pierwsze opady śniegu na nizinach. Zimowa aura ograniczyła się tylko do wschodnich i północnych części kraju. W pozostałych regionach było pochmurno i mglisto. W zbliżającym tygodniu ponownie popada śnieg, pojawi się również słońce, lecz pogodę w większej części tygodnia zdominuje stratus i mgły.

Poniedziałek

Od zachodu w głąb kraju wędrować będzie front atmosferyczny z opadami deszczu. W większości regionów kraju pochmurno i mglisto. Słońce może się pojawić na południu i na południowym wschodzie oraz miejscami w centrum. Dopiero wieczorem front dotrze do dzielnic wschodnich, gdzie deszcz zacznie przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Za sprawą frontu cieplejsze powietrze napłynie do dzielnic zachodnich, gdzie temperatury mogą wzrosnąć do 9-10*C, w centrum będzie około 5-6*C. Najchłodniej na wschodzie kraju, tu temperatury wzrosną do 1-3*C.

Wtorek

Po nocnych opadach śniegu ponownie mieszkańców Polski wschodniej mogą przywitać białe krajobrazy. Dalszą wędrówkę frontu atmosferycznego zablokuje wyż znad Rosji, dlatego w ciągu dnia możliwe są kolejne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W pozostałych regionach może popadać przelotnie deszcz. W całym kraju sporo chmur, przejaśnienia pojawią się tylko na południu. Temperatury bez większych zamian, od 1-3*C na wschodzie, przez 4-6*C w centrum, do 7-9*C na północnym zachodzie oraz południowym zachodzie kraju.

Środa

Nadal na wschodzie możliwe słabe opady mżawki, deszczu ze śniegiem lub samego śniegu. W pozostałych regionach bez opadów, ale również sporo chmur i mgieł. Przejaśnienia możliwe tylko na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Tego dnia termometry pokażą od 1-2*C na wschodzie, do 5-6*C w pozostałych regionach, lokalnie na zachodzie do 7*C.

Czwartek

W drugiej części tygodnia dojdzie do umocnienia wyżu nad Rosją. Oznacza to śmielszy niż dotąd napływ zimnych kontynentalnych mas powietrza, a w związku z tym większe szanse na pogodne niebo. W czwartek nie powinno padać. W ciągu dnia na wschodzie Polski spodziewamy się całodobowego mrozu, w dzień maksymalnie temperatura wzrośnie do -1*C, w centrum do 1-3*C, natomiast na zachodzie i południu do 4-5*C.

Piątek

Bez większych zmian w pogodzie, gdzieniegdzie na wschodzie i południu możliwe mgły. Nigdzie nie powinno padać, a wielu regionach pojawi się słońce. Temperatury zbliżone do tych z czwartku od -1*C na wschodzie do 4-5*C na zachodzie kraju.

Weekend

Tak jak w poprzednich dniach utrzyma się podział na chłodny wschód i ciepły zachód. W całym kraju, zarówno w sobotę jak i w niedzielę będzie sporo przejaśnień, lecz w wielu regionach mogą dominować chmury i mgły. W sobotę nieco chłodniej na wschodzie do -1/-2*C, w centrum około 0-2*C, zaś na zachodzie i południu do 3-5*C. W niedzielę chłodne powietrze zacznie się wycofywać – będzie od -1*C do 0*C na wschodzie, do 1-3*C będzie w centrum, na południu i zachodzie do 4-5*C, zaś na południowym zachodzie do 6-7*C.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

Wykres temperatur 24 - 30 listopada 2014

Przysłowie na ten tydzień:

„Gdy jesień zamglona, zima zaśnieżona”

Nadchodzący tydzień nie wieszczy nam rychłego nadejścia zimy, czyli uderzenia mrozu i śniegu. Jak na razie pogoda będzie balansować pomiędzy jesienią, a zimą. Dobrą wiadomością jest na pewno fakt, że w tym tygodniu częściej będzie wyglądać słońce, którego w ostatnich dniach zaczyna coraz bardziej nam brakować.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.