Jesienne słońce i błękitne niebo
Jesienne słońce i błękitne niebo

Miniony tydzień, szczególnie na wschodzie kraju, minął pod znakiem chmur i deszczu. Koniec tygodnia przyniósł upragnioną, ciepłą i słoneczną aurę. Wszystko wskazuje na to, że kolejny, a zarazem ostatni tydzień października nie przyniesie nam znaczących zmian w pogodzie. Opadów będzie mało, za to mogą pojawiać się mgły, ale słońca też nie powinno zabraknąć. Na temperatury również nie powinniśmy narzekać.

Poniedziałek

W niedzielę przez Polskę wędrował mało aktywny front atmosferyczny, który w poniedziałek znajdzie się już poza granicami naszego kraju. Jeszcze rano więcej chmur możliwych na wschodzie i południu, a w pozostałych regionach mogą utrzymywać się mgły. Z biegiem godzin niebo będzie się przecierać i zza chmur wyjdzie słońce. Temperatury w całym kraju na zbliżonym poziomie, około 9-10°C, tylko na krańcach zachodnich i nad samym morzem może być do 11-12°C.

Wtorek

We wtorek nad naszym krajem znajdzie się centrum ośrodka wysokiego ciśnienia, który z jednej strony sprowadzać będzie ciepłe powietrze z południa kontynentu, a z drugiej zaciągać chłodne z północy. Z tego względu sporo słońca pojawi się na zachodzie kraju, natomiast od centrum po wschód przez większą część dnia mogą utrzymywać się mgły. Ciepło na zachodzie i południowym zachodzie – do 12-14°C, natomiast na wschodzie zaledwie 5-7°C.

Środa

Wyż, który przez krótki moment znalazł się nad Polską przemieści się nad okolice Mołdawii, Rumunii i Morza Czarnego, a tym samym do większości regionów kraju zacznie sprowadzać cieplejsze powietrze. Więcej chmur i mgieł tylko na północny wschodzie i tam temperatury oscylować będą w granicy 6-8°C, z kolej w pozostałych regionach temperatura wzrośnie do 11-13°C, a na południowym zachodzie i południu do 14-16°C.

Czwartek

Delikatne zmiany w pogodzie mogą pojawić się w czwartek, gdy nad Polskę sięgnie strefa z opadami deszczu z południa. Obecnie wygląda na to, że opady będą krótko trwałe i raczej lokalne, wystąpią od południa po centrum kraju. W pozostałych regionach bez opadów i delikatnie cieplej – od 8-9°C na północy i północnym wschodzie, przez 10-12°C w centrum, do 13-15°C na południu i południowym zachodzie.

Piątek

Nadal do Polski napływać będzie ciepłe powietrze z południa kontynentu, jednak do zachodnich granic kraju zbliży się mało aktywny front atmosferyczny. W pozostałych regionach po porannych mgłach przejaśni się i będzie sporo słońca. Ciepło od 9-10°C na północnym wschodzie i krańcach wschodnich, przez 11-12°C na zachodzie i do 13-15°C na południu.

Weekend

Ciepła aura i bezdeszczowa aura powinna towarzyszyć nam również w weekend. Jednak nie wszędzie temperatury będą tak samo wysokie. W sobotę na wschodzie kraju mogą utrzymywać się mgły, które zaczną zanikać dopiero po południu, z tego względu temperatura w tej części kraju nie wzrośnie powyżej 10°C, z kolei na zachodzie, gdzie będzie więcej słońca temperatury mogą wzrastać do 14-16°C. W niedzielę, czyli święto Wszystkich Świętych pogoda również powinna dopisywać, zrobi się delikatnie cieplej, od 10-12°C na wschodzie, do 14-16°C na zachodzie i południowym zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień:

Gdy w październiku ciepło chadza, w lutym mrozy naprowadza

Po ostatnim i mokrym tygodniu, ostatnie dni października miną w większości pod znakiem słońca i pogodnego nieba. Będą też pojawiać się mgły, które przez większą część dnia będą skutecznie zakrywać niebo. Jest to typowa pogoda dla tej części roku, jednak liczymy, że chwil ze słońcem będzie zdecydowanie więcej i pozwoli to nam się cieszyć dniem, który nieubłaganie robi się coraz krótszy, a także panującą złotą jesienią. W tym tygodniu, szczególnie na wschodzie kraju ponownie mogą pojawiać się przymrozki.