Opady deszczu na początku marca

Nadchodzący tydzień przyniesie pierwszy tak wyraźny powiew zimy. Miejscami spadnie nawet do kilka centymetrów białego puchu, a w ciągu dnia temperatura może nie przekroczyć zera stopni Celsjusza.

Poniedziałek

Pierwszy dzień tygodnia przyniesie pochmurną aurę, a na zachodzie dodatkowo wietrzną. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem występować będą rano na krańcach południowo wschodnich, zaś wciągu dnia słabo padać może na zachodzie oraz w centrum. Chłodno, od 3-4°C na wschodzie, do 5-6°C miejscami na zachodzie.

Wtorek

We wtorek Polska znajdować się będzie pod wpływem niżu znad Danii. Do części kraju docierać będzie cieplejsze powietrze – na zachodzie temperatura wzrośnie do 7-8°C, w centrum do 5-6°C, a na wschodzie do 2-3°C. Będzie padać, ale raczej umiarkowanie od zachodu po centrum kraju. Na ogół pochmurno, a przejaśnienia wystąpią na południowym wschodzie. Znów silniej powieje wiatr, do 50-60 km/h na północy.

Środa

Pochmurno oraz chłodno, będzie też padać – od deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu na południu, po opady samego śniegu na północy. Chłodniej, od 1-2°C na północnym wschodzie, przez 2-3°C na południu, do 4-5°C na zachodzie.

Czwartek

W czwartek nad Polską zaznaczy się strefa ciągłych opadów. Spodziewamy się opadów śniegu, deszczu ze śniegiem oraz deszczu. W pierwszej części dnia na wschodzie padać powinien deszcz, natomiast im bliżej centrum występować będą opady samego śniegu. Z racji temperatur w pobliżu zera stopni, biały puch może się utrzymywać. W pierwszej części dnia strefa zaznaczy się na wschód od linii Gdańsk-Opole, następnie powili będzie przemieszczać się w kierunku północno wschodnim. Lokalnie może spaść do paru centymetrów śniegu. Temperatura wyniesie od 1-2°C w pasie od Krakowa po Suwałki, do 3-4°C na południowym wschodzie oraz zachodzie.

Piątek

W piątek pochmurno, ale z przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu. Na północy wstąpi konwekcja, stąd opady śniegu mogą być momentami intensywne. Temperatura wyniesie od 0-1°C na południu, do 2-3°C na północy.

Weekend

Sobota przyniesie raczej spokojną aurę. Opady przelotne (deszczu ze śniegiem i samego śniegu), ale okresami intensywne ponownie wystąpią na północy. W pozostałych regionach bez opadów, a zza chmur wyjrzy słońce. Temperatura wyniesie od -1/-2°C na południu do 1-2°C na plusie na północy i zachodzie. W niedziele ponownie spodziewamy się ciągłych opadów śniegu. Opady wystąpią głównie na południu i południowym wschodzie, zaś w drugiej części dnia strefa opadów zaznaczy się także częściowo w centrum i na północnym wschodzie. Zimno, od -1°C na południu i południowym wschodzie, przez 0°C na zachodzie, do około 1°C na północy.

Przysłowie na ten tydzień

W pierwszym tygodniu grudnia, gdy pogoda stała, będzie zima długo biała

Nadchodzący tydzień przyniesie pierwszy tak wyraźny powiew zimy. W wielu regionach zrobi się iście zimowo, czyli tak jak na grudzień przystało. Prognozy długoterminowe wskazują, że przynajmniej do 10 grudnia będzie „więcej zimy niż jesieni”.