Wiosna na przełomie kwietnia i marca

Ostatnie dni lutego jak i pierwsze dni marca przyniosą przyjemne i wysokie temperatury. Spodziewamy się również opadów różnego rodzaju oraz silniejszych porywów wiatru.

Poniedziałek

Do Polski zacznie docierać wyraźnie cieplejsze powietrze z południa kontynentu. Na krańcach południowo zachodnich temperatura może wzrosnąć do 16-17 stopni Celsjusza. W centrum do 11-12°C, a na wschodzie i północy do 8-9°C. W zdecydowanej większości regionów będzie pogodnie, a większe zachmurzenie wystąpi tylko na północy i krańcach wschodnich. Miejscami na północy możliwe są również słabe opady deszczu. W górach powieje halny.

Wtorek

Do zachodniej i centralnej części kraju wkroczy chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu. Zrobi się nieco chłodniej, ale nie będzie zimno. Temperatura na zachodzie wzrośnie do 9-10°C, a w pasie od Gdańska po Opole do 7-8°C. Bardzo ciepło na wschodzie i południu, gdzie temperatura wzrośnie do 12-14°C, a na krańcach południowych do 17°C. W górach powieje halny.

Środa

Środa będzie na ogół pochmurna i z przelotnymi opadami, ale nie zabraknie przejaśnień. Na zachodzie możliwy rozwój konwekcji, w czasie której może padać grad, krupa śnieżna oraz deszcz. Niewykluczone słabe burze. Znów mocniej powieje wiatr, do 30-40 km/h na wschodzie oraz 50-60 km/h na zachodzie. Temperatura wzrośnie d0 6-7°C na północy, do 9-10°C na południu.

Czwartek

Deszczowo, wietrznie oraz pochmurnie zapowiada się czwartek, gdyż nad południowym Bałtykiem ponownie przemieszczać się będzie głęboki niż atlantycki. Najwięcej deszczu spadnie na zachodzie oraz północy Polski. Najsilniej powieje na zachodzie oraz południu, do 65-75 km/h. Na termometrach ujrzymy do 6-7°C na północy, do 8-9°C na południu.

Piątek

Nadal wietrznie i deszczowo, ale do południowych krańców kraju zacznie docierać cieplejsze powietrze. Niewykluczone, że znów powieje halny, który przyczyni się do jeszcze wyższych temperatur. Temperatura wzrośnie od 4-5°C na krańcach północnych, przez 7-8°C w centrum, do 13-14°C na południu.

Weekend

Bardzo ładnie oraz ciepło zapowiada się weekend. W sobotę już nigdzie nie powinno padać, a na niebie pojawią się tylko niegroźne chmury. Ciepło, od 7-8°C na krańcach północnych, przez 11-12°C w centru, do 14-16°C na południu. W niedzielę do zachodniej części kraju zbliży się front z opadami deszczu i tu zrobi się chłodniej, do 8-9°C. W pozostałych regionach pogodnie i gorąco, na północnym wschodzie do 11-12°C, w centrum do 14-15°C, a na południu do 18-19°C! Zarówno w sobotę jak i w niedzielę w górach powieje wiatr halny.

Przysłowie na ten tydzień

Marzec odmienia wiatry, deszcz miesza z pogodą, więc nie dziw, jeśli starzy czują go ze szkodą

W nadchodzącym tygodniu spodziewamy się kontynuacji napływu ciepłych mas powietrza. Jeśli prognozy nie ulegną zmianie, to wręcz gorąco zapowiada się przyszły weekend. Na południu kraju, pod wpływem wiatru halnego temperatura może wzrosnąć do 20 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak, że do prawdziwej wiosny (1 marca rozpoczynamy wiosnę meteorologiczną) jeszcze daleko i zima może w każdym momencie o sobie przypomnieć.