Za nami kolejny upalny i burzowy tydzień. W wielu regionach przechodziły nawałnice z przede wszystkim ulewnym deszczem. Najwięcej burz tradycyjnie pojawiło się na zachodzie oraz w centralnych dzielnicach kraju, zaś na Kielecczyźnie mało brakowało i pojawiłaby się trąba powietrzna. Ochłodą od upałów był front, który w środku tygodnia przechodził nad Polską. Koniec lipca i początek sierpnia wiele w pogodzie nie zmienią, czeka nas upalny, ale wilgotny i burzowy tydzień.

Poniedziałek

Gorące otwarcie tygodnia, w całym kraju około 30-31*C, a lokalnie do 32*C. Tylko miejscami na południu i południowym wschodzie około 28-29*C. Uważajmy na groźne burze, które w zasadzie pojawią się wszędzie poza wschodem kraju, gdzie ich rozwój utrudniony będzie przez wysoki poziom kondensacji pary wodnej. Wieczorem nie wykluczone, że burze także pojawią się na wschodzie.

Wtorek

Kolejny upalny dzień, maksymalnie będziemy mogli zobaczyć do 33*C na północy, w centrum i zachodzie kraju. Około 29-31*C będzie na południowym wschodzie. Burze podobnie jak w poniedziałek pojawią się przede wszystkim na zachodzie, a w drugiej części dnia na północy. Bez burz raczej na wschodzie gdzie docierać będzie suche powietrze ze wschodu kontynentu.

Środa

W środę do naszego kraju zacznie zbliżać się chłodny front atmosferyczny z zachodu kontynentu. W całym kraju wystąpią dobre warunki do rozwoju burz, za wyjątkiem najprawdopodobniej wschodu Polski, gdzie napływać będzie suchsze powietrze. Będzie upalnie  na ogół 30-31*C, tylko na krańcach zachodnich może być do 28-29*C.

Czwartek

Front powoli przemieszczać się będzie na wschód Polski, za nim napłynie nieco chłodniejsze powietrze. Upał utrzyma się na wschodzie, gdzie będzie do 32-33*C, w centrum chłodniej do 27-28*C, zaś na zachodzie będzie około 25-26*C. Groźne burze pojawiać się będą w od centrum po wschód kraju.

Piątek

Najprawdopodobniej front zostanie zablokowany przez silny wyż ulokowany na wschodzie kontynentu. Z tego względu nadal w pasie od północnego wschodu przez centrum po południe i południowy zachód mogą pojawiać się groźne burze. Upalnie na wschodzie do 32-33*C, w pozostałych regionach niewiele chłodniej do 28-29*C.

Weekend

Na sobotę modele pogodowe przewidują rozbudowę wyżu, a w konsekwencji zepchnięcie burz na zachód kraju. Oznacza to upały w całej Polsce, na poziomie około 32-33*C, a na wschodzie do nawet 34*C. W niedzielę jeszcze goręcej za sprawą napływającego zwrotnikowego powietrza. Będzie upalnie od 32*C do nawet 35*C na wschodzie kraju.

Wykres temperatur maksymalnych w dniach: 28 lipca - 3 sierpnia
Wykres temperatur maksymalnych w dniach: 28 lipca – 3 sierpnia

Przysłowie na ten tydzień:

„Miesiąc lipiec musi przypiec i ostatki mąki wypiec”

Przed nami burzowy oraz bardzo upalny tydzień. Burz najwięcej spodziewamy się w pasie województw zachodnich i centralnych Polski, najrzadziej grzmieć powinno na wschodzie kraju. Czeka nas zatem typowa wakacyjna pogoda.

Zdjęcie w art. autorstwa: Rybcia88