Opady deszczu jesienią

W nadchodzącym tygodniu czeka nas bardzo dynamiczna aura, którą zawdzięczać będziemy niżom, docierającym do Polski z północy kontynentu. Sprowadzać one będą na przemian cieplejsze i chłodniejsze masy powietrza oraz silny wiatr i intensywne opady.

Poniedziałek

W poniedziałek Polska znajdować się będzie na skraju wyżu znad Morza Północnego, który sprowadzać będzie zimne, arktyczne powietrze. Niemal w całym kraju, za wyjątkiem krańców zachodnich spodziewamy się przelotnych, ale intensywnych opadów śniegu. Najmocniej popada na wybrzeżu, gdzie wystąpi efekt jeziora, a także mogą przejść burze. W całym kraju spodziewamy się również mocniejszych podmuchów północnego wiatru, który może dochodzić do 50 km/h. Zimno, od -1/-2°C na północnym wschodzie, przez około 0°C na wschodzie oraz w centrum, do 1-2°C na zachodzie Polski.

Wtorek

Nad Polskę sięgnie ciepły front atmosferyczny z opadami mieszanymi. Chwilowo ciepłe powietrze napłynie nad północno zachodnią część kraju. Opadów spodziewamy się przede wszystkim na wschodzie Polski. Na Warmii, Mazurach, Kujawach oraz częściowo Mazowszu mogą to być opady deszczu ze śniegiem lub samego śniegu, a także lodowego deszczu. Natomiast w pozostałych regionach padać będzie sam śnieg. Wciąż spodziewamy się mocniejszych podmuchów północnego wiatru. Zimno, od -1/-2°C na północnym wschodzie oraz południu, przez około 0-1°C w centrum, do 2-3°C na północnym zachodzie.

Środa

Środa będzie wietrzna, pochmurna oraz z licznymi opadami. Na początku rozpada się na północy, następnie w centrum, a wieczorem na południu Polski. Spodziewamy się opadów śniegu, które na północy w ciągu dnia przejdą w opady deszczu, aby wieczorem ponownie padał sam śnieg. Na południu padać powinien sam śnieg. Będzie wietrznie, gdyż w całym kraju spodziewamy się porywów przekraczających 60 km/h. Jeszcze mocniej powieje nad samym morzem. Chłodno, od 0/-1°C na krańcach wschodnich, przez 1-2°C w centrum oraz na południu, do 3-4°C na zachodzie i północnym zachodzie.

Czwartek

Najbardziej dynamicznie zapowiada się czwartek, gdy do Polski wkroczy ciepły front atmosferyczny związany z niżem znad Danii, który następnie przemieści się nad Polską w kierunku południowo wschodnim. Początkowo padać powinien śnieg i deszcz ze śniegiem, który szybko przechodzić będzie w opady deszczu. Jednak z racji nietypowej trasy niżu opady wieczorem, początkowo na północy, a następnie w centrum, a na końcu na południu zaczną przechodzić w opady samego śniegu. W ciągu dnia intensywne opady wystąpią przede wszystkim na zachodzie oraz południu. Temperatura wyniesie od 0-1°C na wschodzie, przez 2-3°C w centrum, do 5-6°C na krańcach zachodnich. Uwaga, gdyż bardzo mocno powieje wiatr, jeśli obecne prognozy utrzymają się, na zachodzie i południowym zachodzie porywy wiatru mogą przekraczać 80 km/h.

Piątek

Po przejściu frontu ponownie zacznie docierać arktyczne powietrze, a na wybrzeżu wystąpi efekt jeziora. Opady śniegu występować będą przede wszystkim we wschodniej części kraju i chwilami mogą być intensywne. Zrobi się chłodniej, od -1/-2°C na krańcach wschodnich, do około 0-1°C wzrośnie temperatura w centrum, a na zachodzie do 3-4°C. Niestety wciąż możliwe mocniejsze porywy wiatru, dochodzące do 30-40 km/h.

Weekend

W sobotę aura się uspokoi. W całym kraju sporo słońca, ale też możliwe opady przelotne. Najwięcej opadów śniegu ponownie na północy oraz miejscami w centrum. Po południu do zachodniej części kraju wkroczy kolejny front z opadami śniegu, przechodzącymi w opady deszczu. Zimno, szczególnie na wschodzie, gdzie temperatura spadnie do -2/-3°C, w centrum do 0/-1°C, a na zachodzie do około 1-2°C. W niedzielę nad Polską przemieszczać się będzie kolejny front z opadami, padać będzie deszcz, który pod wieczór przejdzie w opady śniegu. Ponownie zrobi się bardzo ślisko na drogach. Temperatura wyniesie od około 0-1°C na krańcach wschodnich, przez 2-3°C w centrum i 4-5°C na krańcach zachodnich. Znów zrobi się wietrznie.

Przysłowie na ten tydzień

W pierwszym tygodniu grudnia, gdy pogoda stała, będzie zima długo biała

Nadchodzący tydzień przyniesie nam totalną przeplatankę pogodową. Z racji wyżów, które stacjonować będą nad krajami Europy Zachodniej, do naszego kraju docierać będą kolejne fronty atmosferyczne, które sprowadzać będą na przemian masy polarnomorskiego oraz arktycznego powietrza. Oznacza to występowanie opadów mieszanych, silnego wiatru oraz częstych zmian ciśnienia. Bardzo niebezpiecznie zapowiada się czwartek oraz noc z czwartku na piątek, gdy opadom towarzyszyć będą bardzo silne porywy wiatru.