Mgła i stratus typowa aura w listopadzie

Miniony tydzień nie przyniósł nam żadnych niespodzianek, a typowo jesienną aurę. Było słońce, niskie chmury, mgły, czasami popadało, a temperatury nie były bardzo niskie. Najbliższy tydzień minie pod znakiem ciepła i rzadkich opadów deszczu. Nie zabraknie mgieł ani stratusów, ale więcej szczegółów przedstawiamy poniżej.

Poniedziałek

Jutro w całym kraju bezchmurne niebo, tylko na północnym wschodzie może się trochę chmurzyć, ale będzie to zachmurzenie zanikające, w dodatku małe. Temperatury pokażą wysokie wartości, od 10-11 stopni na północnym wschodzie i wschodzie, przez 13-14 na pozostałym obszarze. Na zachodzie może być cieplej, do 15*C. Wiatr umiarkowany.

Wtorek

Wtorek ponownie nigdzie nie powinien przynieść opadów. Niskie chmury mogą jednak zalegać na Warmii i Mazurach, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej i na Śląsku, ale w tych dwóch ostatnich regionach po południu powinno się przejaśniać. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe, lokalnie będzie bezchmurnie. Dalej będzie ciepło, od 9-10 stopni na północnym wschodzie, przez 11*C w Wielkopolsce, na Kujawach, na północy, Mazowszu do 13-14 na wschodzie, Ziemi Łódzkiej, południu, południowym zachodzie i zachodzie. W górach możliwy halny, więc w rejonach podgórskich może być nawet 17-18 stopni. Wiatr na ogół umiarkowany, lokalnie słaby.

Środa

Kolejny dzień tygodnia bez większych zmian, będzie od 10-11 stopni na północy, do 13-15 na pozostałym obszarze. Na Śląsku możliwe, że będzie nawet 16-17*C. Bez opadów w całym kraju, a stratus możliwy jedynie lokalnie na Kujawach, z biegiem dnia będzie zanikał. Wiatr słaby, na południu kraju umiarkowany i nieco silniejszy, dochodzący do 40-50 km/h. W górach halny, więc tak jak we wtorek, w rejonach podgórskich całkiem możliwe, że termometry pokażą 20 kresek powyżej zera.

Czwartek

Czwartek to kopia pogody ze środy. Temperatury pokażą identyczne wartości, czyli będzie od 10-11 stopni na północy, do 13-15 w głębi kraju. Na południu będzie cieplej, do 17*C. Padać nigdzie nie powinno, na Podlasiu możliwy stratus. Wiatr powinien już zelżeć i wszędzie powieje słabo, jedynie na krańcach południowo wschodniej i południowej Polski umiarkowanie.

Piątek

W piątek słabe opady deszczu możliwe w pierwszej części dnia na Ziemi Łódzkiej,  w  centralnej części Mazowsza oraz na południu Podlasia i północy Lubelszczyzny. Po południu pokropi również na Warmii i Mazurach, ale opady zanikną na Ziemi Łódzkiej. Niskie chmury mogą zalegać nad większą częścią kraju, tylko na południowym wschodzie i południu przez cały dzień słonecznie.Termometry pokażą od 9-10*C na północnym wschodzie, przez 11 w głębi kraju, do 14-15 na południu, południowym wschodzie i południowym zachodzie. W rejonach podgórskich możliwe, że będzie jeszcze cieplej. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany.

Weekend

W sobotę czeka nas ochłodzenie, ale tylko miejscami. Będzie od 7*C na północy i północnym wschodzie, przez 9-10 na Mazowszu, Kujawach, Ziemi Łódzkiej i północnym zachodzie, do 14-15 na pozostałym obszarze. Lokalnie na Podkarpaciu możliwe, że będzie 17 stopni. Opady deszczu wystąpią na Pomorzu, zachodzie, i na południu kraju. W wielu miejscach stratus, tylko lokalnie obejdzie się bez tego typu zachmurzenia. Wiatr słaby i umiarkowany. W niedzielę słabe, zanikające opady deszczu możliwe na krańcach wschodnich kraju. Słonecznie tylko w centrum i na południu kraju. Będzie od 7-8 stopni na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach, 10-11 kresek powyżej zera wskażą termometry na północy, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu, zaś najcieplej będzie na pozostałym obszarze, 13, lokalnie 14*C. Wiatr słaby.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

3.9

Przysłowie na ten tydzień:

„Słońce listopada mrozy zapowiada”

Pierwszy tydzień listopada przyniesie nam wysokie jak na ten miesiąc temperatury i sporo słońca, ale porannych mgieł i niskich chmur w ciągu dnia nie zabraknie. Opady powinny pojawić się dopiero pod koniec tygodnia, a i tak wszędzie nie popada i co ważne, nie będzie padać mocno. W połowie tygodnia spodziewamy się halnego w górach, co przyczyni się do wzrostu temperatur w rejonach podgórskich.