Opady deszczu jesienią

Nadchodzący tydzień po chłodnym i wietrznym początku przyniesie dużo stabilniejszą aurę. Z silnym wiatrem będziemy musieli zmierzyć się jeszcze w poniedziałek.

Poniedziałek

Pierwszy dzień tygodnia przyniesie bardzo nieprzyjemną aurę. Będzie wietrznie i zimno, za sprawą arktycznego powietrza napływającego z północy kontynentu. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się we wschodniej połowie kraju, gdzie wiatru mogą dochodzić maksymalnie do 70-90 km/h. W pozostałych regionach powieje słabiej, zazwyczaj do 60 -70 km/h. Wietrznej aurze towarzyszyć będą opady mieszane, od deszczu, gradu i krupy śnieżnej po nawet opady samego śniegu. Najwięcej opadów na wschodzie kraju, momentami mogą być intensywne. Temperatura wyniesie od 3-4°C na wschodzie, przez 5-6°C w centrum, do 7-8°C na krańcach zachodnich.

Wtorek

Wtorek przyniesie już dużo spokojniejszą aurę. Mocniejsze porywy wiatru już tylko na wschodzie. Na ogół powieje do 40-50 km/h. Od centrum po wschód kraju sporo słońca, ale może też popadać przelotnie deszcz i deszcz ze śniegiem. Na zachodzie pochmurno i tu popada sam deszcz. Nieco cieplej od 3-4°C na krańcach wschodnich, przez 5-7°C w centrum, do 8°C na krańcach zachodnich.

Środa (Wszystkich Świętych)

W środę kolejne chmury frontowe zaznaczą się nad Polską, tym razem będzie to ciepły front atmosferyczny. Opady występować będą od centrum po wschód. Zacznie napływać łagodniejsze i cieplejsze powietrze z południowego zachodu. Na termometrach ujrzymy od 6-7°C na wschodzie, przez 8-9°C w centrum do 10-11°C na zachodzie.

Czwartek

Nadal pochmurno i deszczowo, ale za to jeszcze cieplej. Najwięcej chwil z deszczem na wschodzie i północy, a ze słońcem na południowym zachodzie. Temperatura wzrośnie od 10-11°C na wschodzie, do 14-15°C na południowym zachodzie.

Piątek

Niestety w piątek znów się ochłodzi, a do Polski zacznie napływać powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Temperatura wyniesie od 8-9°C na wschodzie, do 10-11°C w centrum i na zachodzie. Opady deszczu ciągłe wystąpią na wschodzie, z kolei na zachodzie padać będzie przelotnie.

Weekend

Sobota ponownie przyniesie napływ cieplejszych mas powietrza z południa. Padać nie powinno, lecz niebo mogą skutecznie przykryć chmury stratus. Najwięcej szans na słońce na południu, najmniej na północy i wschodzie. Temperatura wyniesie od 8-9°C na wschodzie, przez 10-11°C na północy, do 12-14°C na południowym zachodzie. Niedziela również z cieplejszymi masami powietrza, ale od północnego zachodu zaczną wkraczać chmur chłodnego frontu atmosferycznego. Dużo chwil ze słońcem i ciepło na południu i południowym wschodzie, w tych regionach do 13-15°C, w centrum do 12-13°C, na północny o 11°C, a na krańcach zachodnich do 7-8°C.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima.

Nadchodzący tydzień przyniesie aurę jaką bardzo dobrze znamy, czyli typową wietrzną, mokrą i chłodną odmianę jesieni. Zachęcamy do korzystania z każdego cieplejszego dnia, szczególnie jeśli ta pojawi się w weekend. Wygląda na to, że tegoroczny listopada obfitować będzie w typową przeplatankę pogodową.