Słonecznie i upalnie

Ostatni dzień lipca oraz pierwsze dni sierpnia przyniosą nieznośną falę upałów. Na przeważającym obszarze kraju temperatura wyraźnie przekroczy wartość 30 stopni Celsjusza. Ochłodzenie przyjdzie dopiero pod koniec tygodnia.

Poniedziałek

Ostatni dzień lipca przyniesie upał niemal w całym kraju. Tylko na krańcach północnych i zachodnich temperatura wzrośnie do 27-29°C, chłodniej może być jeszcze nad samym morzem. Natomiast w pozostałych regionach temperatura przekroczy wartość 30 stopni, dochodząc na południu kraju do wartości 33 stopni Celsjusza. Wystąpią również groźne burze, częściowo w centrum oraz w północno wschodniej ćwiartce kraju.

Wtorek

Jeszcze większy upał szykuje się we wtorek, który oszczędzi tylko krańce północe, gdzie i tak będzie gorąco, bo aż do 28-29°C. W tej części kraju wystąpią również groźne burze z silnym wiatrem i gradem. Upał nie do zniesienia w pozostałych częściach Polski, temperatura wzrośnie do 33-34°C, a na południowym zachodzie do nawet 35-36°C.

Środa

Po burzowej nocy upał zostanie zepchnięty nad wschodnią część kraju, gdzie temperatura może wzrosnąć do 35-36°C. W pozostałych regionach zaznaczą się łagodniejsze masy powietrza, ale nie powinno być zimno, ponieważ na termometrach ujrzymy do 25-27°C. Uwaga na groźne burze, które występować będą od centrum po wschód kraju.

Czwartek

Tylko na chwilę od upału odetchną mieszkańcy zachodu kraju, gdyż już w czwartek ponownie zrobi się gorąco. Temperatura wyniesie od 24-25°C na północy, co nawet 33-34°C na południu. Gorącej i upalnej aurze towarzyszyć będą gwałtowne burze.

Piątek

Wciąż upalnie na południu, ale już nie tak burzowo. Temperatura w tej części kraju wyniesie do 32-33°C. „Chłodniej” w centrum do 28-29°C, a na północy i zachodzie do 26-27°C.

Weekend

W sobotę do większości regionów kraju zaznaczać się będzie łagodniejsze i przyjemniejsze powietrze pochodzenia morskiego. Na zachodzie i północy oraz częściowo w centrum temperatura wzrośnie do 23-25°C. Wciąż gorąco na południu i południowym wschodzie, gdzie może być do 28-29°C, nie wykluczone również burze. Niedziela znów przyniesie napływ gorących mas powietrza z południowego wschodu. W większości regionów kraju temperatura wzrośnie 28-29°C, a na południu do 30-31°C. Burze wystąpią głównie na krańcach południowych.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy w dni sierpnia spieka wszędzie, tedy długa zima będzie.

Nadchodzący tydzień przyniesie nam falę upałów z prawdziwego zdarzenia. Najwyższe temperatury wystąpią głównie na południu kraju, gdzie spodziewamy się do nawet 35-36 stopni Celsjusza. Upalnym masom powietrza towarzyszyć będą również groźne burze.