Susza i upalne powietrze w Polsce

Wakacje zakończą się z przytupem. Jeszcze w poniedziałek temperatura wyraźnie przekraczać będzie 30°C, a 1 września, czyli we wtorek również nie zapowiada się o wiele chłodniej. W drugiej części tygodnia dojdzie do zmiany cyrkulacji powietrza nad centralną częścią Europy, zrobi się chłodniej i będzie częściej padać.

Poniedziałek

Ostatni dzień sierpnia przyniesie prawdziwie nieznośne temperatury. W niemal całym kraju temperatura wzrośnie ponad 30°C, a na południu i zachodzie słupki rtęci mogą miejscami przekroczyć 35°C. Bez upału tylko na północy kraju, gdzie wzrost temperatury może ograniczyć zachmurzenie związane z ciepłym frontem atmosferycznym. Niewykluczone, że również na północy kraju mogą przejść burze.

Wtorek

Wtorek będzie ostatnim dniem z upałem, który na zachodzie kraju zakończy się gwałtownymi burzami. Zanim jednak wkroczy chłodny front atmosferyczny, w całym kraju temperatura dojdzie do 33-34°C. Dopiero po południu burze zaczną tworzyć się w zachodniej części kraju oraz nad Niemcami. Burze miejscami mogą być gwałtowne, z biegiem godzin będą wędrować w głąb kraju.

Środa

Front z zanikającymi burzami oraz opadami deszczu znajdować się będzie nad centrum kraju. Do godzin popołudniowych dotrze nad wschód Polski, dlatego w tej części kraju temperatura zdąży jeszcze wzrosnąć w pobliże 30°C. W pozostałych regionach wyraźnie chłodniej, około 18-21°C, a do tego pojawiać się będą wyczekiwane opady deszczu. Po południu na wchodzie i południowym wschodzie kraju mogą przejść burze.

Czwartek

Dzień rozpocznie się rześko i pochmurno. W wielu regionach będzie padać. Po południu od południowego zachodu zacznie się wypogadzać, najwięcej chmur przez cały dzień na wschodzie. Będzie dużo chłodniej, od 17-18°C w centrum, do 23-24°C na zachodzie i południowym zachodzie.

Piątek

Piątek najwięcej słońca i przejaśnień przyniesie na północy kraju, ale i tu popada przelotnie. Z kolei na południu zaznaczy się front z chmurami i opadami deszczu. Temperatury dużo niższe od tych, do których zdążyliśmy już przywyknąć. Temperatury na zbliżonym poziomie, od 18-19°C  na południowym zachodzie, do 21-22°C w pozostałych regionach.

Weekend

W pierwszy dzień weekendu czeka nas kolejna porcja opadów za sprawą frontu, który przywędruje do nas z południowego zachodu. Najwięcej deszczu spadnie na południu, częściowo centrum oraz na wschodzie kraju. W ciągu dnia na termometrach ujrzymy od 17-18°C w centrum, przez 21-22°C na zachodzie, do 24°C na południowym wschodzie. W niedziele ciąg dalszy chmur i opadów przy czym padać może dosłownie wszędzie. Na termometrach bez szału, od 18°C  do 22°C .

Wykres temperatur:

wykres temperatur pogoda meteoserwis24.pl

Przysłowie na ten tydzień:

Jeśli wrzesień będzie suchy, październik nie oszczędzi nam pluchy

Wygląda na to, że wraz z końcem wakacji i początkiem września dojdzie do znaczącej zmiany pogody nad Polską. W końcu odpuszczą nam wyże, które blokowały napływ frontów atmosferycznych i sprowadzały nam gorące powietrze z południa kontynentu. Już teraz można śmiało powiedzieć, że sierpień 2015 z całą pewnością na bardzo długo w historii polskiej meteorologi jako miesiąc wyjątkowo suchy i upalny. Wszystko wskazuje na to, że wrzesień przynajmniej w pierwszych dniach będzie chciał nadrobić braki opadowe z poprzedniego miesiąca.