Odwilż w zimie, pochmurna pogoda

Nadchodzący tydzień przyniesie powrót jesiennej aury, pod koniec tygodnia znów ma się zrobić zimowo i będzie padać śnieg.

Poniedziałek

Nad Polską wędrować będzie ciepły front atmosferyczny, który przynosić będzie opady śniegu na południu i wschodzie, także opady mieszane przechodzące w deszczu w centrum i na zachodzie Polski. Po przejściu frontu zacznie się rozpogadzać, a do naszego kraju napłynie cieplejsze i łagodniejsze powietrze. Temperatura wyniesie od -1°C na południu i południowym wschodzie, przez 1-2°C w centrum, do nawet 4-5°C na krańcach północno zachodnich.

Wtorek

Kolejny front przemieszczać się będzie nad Polską. Od rana deszcz padać będzie na zachodzie, z kolei na wschodzie możliwe przejaśnienia i słabe opady śniegu. W drugiej części dnia front dotrze nad wschodnią część kraju, przynosząc mocniejsze opady śniegu, które dość szybko zaczną przechodzić w opady deszczu. Uwaga na możliwą gołoledź. Temperatura wzrośnie od 0/-1°C na wschodzie i południowym wschodzie, do około 0-1°C w centrum do 7-8°C na krańcach zachodnich i północno zachodnich.

Środa

Front z opadami deszczu dotrze nad wschód Polski, na zachodzie więcej przejaśnień. Ciepłe powietrze zaznaczy się nad całym krajem, gdyż temperatura wzrośnie od 3-4°C na wschodzie, do 7-8°C na zachodzie. Zrobi się wietrznie, w całym kraju powieje maksymalnie do 40-50 km/h, a na wybrzeżu do 60-70 km/h.

Czwartek

W czwartek przejaśni się w większości regionów kraju. Najwięcej chmur na północy i krańcach wschodnich. Wciąż temperatury ponad zero stopni – do 4-5°C na wschodzie, do 7-8°C na południowym zachodzie.

Piątek

Nadal pogodnie i ciepło, ale w drugiej części dnia od południa i południowego zachodu postępować będzie wzrost zachmurzenia do wystąpienia opadów deszczu na południowym zachodzie. Na termometrach ujrzymy od 4-5°C na północy, do 6-8°C w centrum i na południu.

Weekend

W sobotę znów się ochłodzi, na południu i południowym zachodzie kraju zaznaczy się strefa opadów deszczu przechodzących w opady śniegu. Temperatura wyniesie od 1-2°C na zachodzie, do 6-7°C na wschodzie. W niedzielę opady śniegu występować będą jeszcze na południu oraz wschodzie. Na zachodzie bez opadów, a lokalnie wyjrzy słońce. Temperatura od 0/-1°C na wschodzie, do 1-2°C na zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

W pierwszym tygodniu grudnia, gdy pogoda stała, będzie zima długo biała

Nadchodzący tydzień przyniesie powrót aury, którą możemy określić mianem przedzimia, czyli wówczas gdy średnie dobowe temperatury wynoszą pomiędzy 0 a 5°C. Pod koniec tygodnia ponownie spodziewamy się napływu zimnych mas powietrza.