Mróz i zima, ale z małą ilością śniegu

Miniony tydzień przyniósł nam pierwszy w tym roku tak wyraźny powiew zimy. Na wschodzie dominował mróz, a na zachodzie dodatkowo wystąpiły opady śniegu. W najbliższych dniach, mroźne powietrze zacznie się wycofywać, a do Polski ponownie zacznie napływać cieplejsze i łagodniejsze atlantyckie powietrze.

Poniedziałek

W poniedziałek rozpoczną się zmiany w pogodzie, które dopiero w kolejnych dniach odczujemy na swojej skórze. Przez cały dzień będzie pogodnie w większości regionów kraju. Nieco więcej chmur pojawi się na północnym wschodzie Polski, z których może słabo poprószyć. Jeszcze więcej chmur pojawi się na południu kraju, które powoli wędrować będą w kierunku północnym. Wieczorem na krańcach południowych zaczną występować opady śniegu. Mróz wystąpi w całym kraju, do -5/-6°C pokażą termometry na zachodzie, około -7/-9°C będzie w centrum, a na wschodzie i północy do -10/-11°C. W całym kraju pojawią się umiarkowane podmuchy wiatru, które zwiększać będą odczucie chłodu.

Wtorek

W nocy z poniedziałku na wtorek strefa zachmurzenia i opadów śniegu nadal wędrować będzie w kierunku północnym. Opady będą słabe i na ogół symboliczne. Z kolei na północy przez cały dzień będzie słonecznie i pogodnie, a zachmurzenie będzie niewielkie. Zrobi się cieplej, na południu kraju mróz wyniesie -1/-3°C, w centrum do -4/-6°C, a na północy i północnym wschodzie do -8/-10°C.

Środa

Front atmosferyczny w końcu śmielej wkroczy do Polski, a wraz z nim występować będą opady śniegu. Strefa opadów wędrować będzie w kierunku północno wschodnim. Za frontem zacznie napływać ciepłe powietrze pochodzenia morskiego. Już w środę mróz odpuści na południu i południowym zachodzie Polski, gdzie termometry pokażą do 1-3°C. W pozostałych regionach wciąż mroźno, do -2/-4°C w centrum, do -6°C pokażą termometry na północy i wschodzie, a na północnym wschodzie mróz może wynieść do -11°C.

Czwartek

Przejaśnienia pojawią się na południu i miejscami w centrum kraju. Więcej chmur występować będzie na północy i wschodzie kraju, i w tych regionach wystąpią też opady śniegu. Mróz lżejszy, ale nadal występować będzie w sporej części Polski. Odwilż na dobre rozgości się na południu i południowym zachodzie, gdzie temperatura wzrośnie do 2-4°C, natomiast na północy temperatura wyniesie zaledwie -2/-3°C, a na północnym wschodzie do -5/-6°C.

Piątek

Odwilż na dobre dotrze do kolejnych części kraju, za sprawą aktywnego frontu atmosferycznego, który od rana wędrować będzie przez nasz kraj. Na zachodzie padać będzie sam deszcz, natomiast w centrum i na wschodzie początkowo występować będą opady śniegu, które przechodzić będą w opady deszczu. Wyraźnie cieplej na zachodzie i południu, gdzie temperatury wzrosną do 4-5°C, mróz nadal utrzymywać się będzie na wschodzie i północy Polski, i wyniesie do -1/-3°C.

Weekend

W sobotę mróz odpuści już w niemal całym kraju. Pojawiać się będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a na północnym wschodzie może padać sam śnieg. Temperatury wyniosą od 0/-1°C na północnym wschodzie, przez 1-3°C w pozostałych regionach, i około 4-6°C na południu i południowym zachodzie. W niedzielę kolejny front z opadami przewędruję przez Polskę, ale zaznaczy się głównie na północy i zachodzie kraju. W pozostałych regionach bez opadów i raczej pogodnie. Znów cieplej, gdyż temperatura wzrośnie do 2-3°C na wschodzie oraz 6-7°C na zachodzie.

Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi, gdy styczeń mrozów nie daje, prowadzi nieurodzaje

Większa część nadchodzącego tygodnia przyniesie mroźną, a lokalnie śnieżną pogodę. W drugiej części tygodnia w kolejnych częściach kraju postępować będzie odwilż, a wraz z nią pojawiać się będą opady deszczu. Uwaga, gdyż wraz z odwilżą pojawi się groźna gołoledź. Warunki na drogach będą trudne. Czy zima jeszcze do nas wróci? Wszystko wskazuje na to, że dopiero w drugiej połowie miesiąca.