Wiosna na przełomie kwietnia i marca

O tym, że pogoda w kwietniu potrafi być bardzo przewrotna przekonał się niemal każdy. Nie jest to również żaden ewenement, po prostu typowa przywarta tego miesiąca, którą potwierdzi niejedno ludowe porzekadło. Mamy dobrą wiadomość, w tym tygodniu w końcu zrobi się przyjemnie ciepło, będzie też więcej słońca, lecz z weekendem do Polski wkroczy strefa z opadami.

Poniedziałek

Początek tygodnia nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Więcej słońca będzie od rana na zachodzie, z kolei na wschodzie zaznacz się strefa ze słabymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, gradu i krupy śnieżnej. Po południu podobnie jak w poprzednich dniach pojawi się konwekcja. Temperatury niskie, od 4-5°C na południu, do 6-7°C na zachodzie.

Wtorek

Zmiany w pogodzie zaczną się już we wtorek, gdy wiatr w końcu zmieni kierunek na zachodni, a tym samym do naszego kraju zacznie docierać wyraźnie cieplejsze i łagodniejsze powietrze. Zrobi się dużo cieplej, do nawet 10-12°C na zachodzie, w centrum do 8-9°C, a na północy i południu do 7°C. Niestety będziemy musieli się liczyć ze sporą ilością chmur, za których czasami będzie wychodzić słońce. Pojawią się opady, na północy samego deszczu, a na południu i południowym wschodzie wystąpią opady mieszane, na Podhalu ranek może przywitać zimowymi widokami.

Środa

W nocy z wtorku na środę przez Polskę przewędruje front atmosferyczny, który w całym kraju przyniesie, od słabych po dosyć mocne, opady deszczu. W ciągu dnia opady wędrować będą na południe, zacznie się też przejaśniać. Dość niespodziewanie tym razem najcieplej zrobi się na północy i północnym wschodzie kraju, gdzie termometry pokażą do 13°C, chłodniej będzie na zachodzie i w centrum do 8-9°C, a na krańcach południowych do 7°C.

Czwartek

Druga połowa tygodnia przyniesie w Polsce temperatury, na które wszyscy czekamy. Będzie od 11-12°C na wschodzie kraju, przez 13-14°C w centrum i na południu, do 15-16°C na zachodzie i południowym zachodzie. Więcej chmur i słabe opady pojawią się na zachodzie, więcej przejaśnień i słońca będzie na wschodzie.

Piątek

Jeszcze cieplej zrobi się w piątek, na wschodzie będzie około 15-17°C, a na zachodzie do nawet 19°C. Będzie też sporo słońca, a niegroźne chmury pojawią się tylko na zachodzie.

Weekend

Jeszcze cieplej zrobi się w sobotę, gdy w zasadzie w całej Polsce zapanują niemal letnie temperatury. Modele pogodowe prognozują, że najchłodniej ma być na północnym wschodzie, około 16-18°C, zaś pozostałych regionach do 20°C, a na południowym zachodzie do 21°C. Wieczorem słabe opady pojawią się na zachodzie kraju. W nocy z soboty na niedzielę przez Polskę przewędruje front z opadami, w ciągu dnia chmury i opady pojawiać się będą jeszcze na południu i południowym wschodzie. Zrobi się chłodniej, od 8-10°C na północy, przez 11-13°C w centrum, do 14-15°C na południu.

Wykres temperatur:

wykres tygodniowy

Przysłowie na ten tydzień:

„Kwiecień-plecień, bo przeplata – trochę zimy, trochę lata pół wiosenny, pół zimowy, nie każdemu bywa zdrowy, to zaświeci błyskawicą, to zasypie twarz śnieżycą”

Wszystko wskazuje na to, że chłodną i zimową pogodę mamy już za sobą. Najbliższy tydzień wynagrodzi nam brzydką pogodę z ostatnich kilku dni wysokimi wiosennymi temperaturami. Wszystko wskazuje na to, że tym razem do Polski częściej docierać będzie cieplejsze powietrze. Natomiast cieplejsze okresy przeplatane będą chłodniejszymi.

Podziel się swoją opinią!
Love
Haha
Wow
Sad
Angry