Mroźna, ale słoneczna pogoda zimą

W nadchodzącym tygodniu wrócą mrozy i pojawią się opady śniegu. Mroźnej aurze towarzyszyć będą umiarkowane, okresami silniejsze podmuchy wiatru, które potęgować będą odczucie chłodu. Jak na razie nie widać ocieplenia w prognozach długoterminowych.

Poniedziałek

Początek tygodnia przywita nas pochmurną, a na wschodzie dodatkowo śnieżną aurą, opady jednak będą symboliczne. Przejaśnienia wystąpią tylko na północy, oraz miejscami na krańcach południowych. Zacznie robić się chłodniej, temperatura wyniesie od 1-2°C na krańcach zachodnich i południowych, przez -1°C w centrum, do -3°C na krańcach wschodnich. We wschodniej części kraju mocniej powieje wiatr.

Wtorek

Bez większych zmian w aurze, nadal pochmurno, a wieczorem na południowym wschodzie zacznie padać śnieg. Przejaśnienia i chwile ze słońcem tylko na północy Polski. Znów chłodniej, od -7/8°C na krańcach wschodnich, przez – 5/-6°C w centrum do -3/-4°C na zachodzie. Odczucie zimna potęgować będzie wiatr, który powieje do 30-40 km/h w centrum oraz na wschodzie.

Środa

Wciąż pochmurno i mroźno, a na wschodzie dodatkowo bardzo śnieżnie. Spodziewamy się, że na wschodzie spadnie do kilku centymetrów świeżego śniegu. Mróz wyniesie od -4/-5°C na zachodzie, do -9/-10°C na wschodzie. Nadal możliwe mocniejsze porywy wiatru powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Czwartek

Opady śniegu wystąpią miejscami na północy oraz wschodzie. Poza tym bez opadów, a na niebie coraz mniej chmur. Nadal występować będą nieprzyjemne porywy wschodniego wiatru. Temperatura wyniesie od -4/-5°C na zachodzie i południu, do -7°C na północnym wschodzie.

Piątek

W końcu na niebie mniej chmur i w zdecydowanej większości Polski wyjrzy słońce. Zachmurzenie wystąpi tylko na wschodzie. Wciąż wietrznie i mroźno, od -3°C na zachodzie, do -9/-10°C na wschodzie.

Weekend

Sobota znów bardziej pochmurna, ale nie powinno zabraknąć chwil ze słońcem. Przejaśnienia pojawią się na wschodzie, a na zachodzie będzie bezchmurnie. Nie spodziewamy się też opadów śniegu. Mroźno, od -2/-3°C na północy, do -6/-7°C na południu. W niedzielę spodziewamy się aury bardzo zbliżonej do sobotniej, na zachodzie słońce, a na wschodzie więcej chmur z przejaśnieniami. Mróz wyniesie od -2/-3°C na północnym zachodzie, do -5/-6°C w pozostałych regionach.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy jest niedługa zima

Nadchodzący tydzień przyniesie nam mrozy i opady śniegu, które wystąpią przede wszystkim we wschodniej części kraju. W drugiej części tygodnia wraz z rozpogodzeniami pojawią się duże spadki temperatury poniżej -20 stopni Celsjusza.