Stratus i mgły
Stratus i mgły

Nasza poprzednia prognoza tygodniowa wskazywała na nadejście zimy z końcem tygodnia, zaś kolejne aktualizacje modeli albo pogłębiały front, który miał nadjeść w piątek lub nie potrafiły wskazać jego dokładnej wędrówki. Obecnie jesteśmy już po fakcie, orkan Ksawery przyniósł nam niespotykane wichury oraz śnieżyce. W niektórych regionach Polski spadło ponad 20 centymetrów śniegów, a watr usypywał zaspy na ponad 1 metr. Nowe prognozy wskazują, że zima po jednorazowym ataku znów będzie w defensywie.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpocznie się od frontu i opadów w całym kraju, na zachodzie i w centrum deszcz zaś na krańcach południowo-wschodnich i północno-wschodnich początkowo śnieg, jednak i tam ostatecznie popada deszcz. W całym kraju temperatury będą dodatnie od 5-6*C na zachodzie do około 2-3*C w centrum i około 1-2*C na wschodzie. Po froncie nad Polskę spłynie mroźne powietrze i opady ponownie mogą przejść w śnieg, do wieczora mróz pojawi się wszędzie, tylko poza krańcami zachodnimi.

Wtorek

Po przejściu frontu znów zaświeci słońce, chmury pojawią się na wschodzie jednak tam z biegiem dnia wypogodzi się. Pochmurno przede wszystkim krańcach zachodnich i północnych gdzie zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego. Tego dnia wyraźnie zaznaczy się podział na ciepły zachód i mroźny wschód. Będzie od 3-4*C na krańcach zachodnich, około 0-1*C w centrum, zaś im bliżej linii Wisły tym mroźniej, około -1/-2*C, a na krańcach wschodnich do -3*/-4*C.

Środa

W środę z północy nad nasz kraj nasunie się front atmosferyczny, na czele którego będzie padać śnieg, jednak za frontem napłynie już cieplejsze powietrze i opady zmienią postać. Pojawienie się frontu zepchnie bardziej na południe Europy ośrodki wysokiego ciśnienia, które wespół z frontami z północy coraz bardziej na wschód spychać będą chłód, zaś z południa i Atlantyku zaciągać będą ciepłe powietrze. Tego dnia opady na wschodzie kraju, delikatny mróz tylko na południowym-wschodzie około -1*C, na pozostałym obszarze do 1*C w pasie od Białegostoku do Krakowa, na pozostałym obszarze jeszcze cieplej do 3-4*C, a na krańcach zachodnich do 5-6*C.

Czwartek

Najwięcej chmur na wschodzie kraju, pojawi się nielubiany stratus. Na pozostałym obszarze w miarę pogodnie i bez opadów. Temperatury od 1-2*C na wschodzie, do 3-4*C na pozostałym obszarze kraju, a na krańcach zachodnich do 5*C.

Piątek

W piątek pogoda bez większych zmian. Obecność wyżu nad Bałkanami i Ukrainą zapewni nam spokojną aurę i zepchnie głębokie niże na północ Europy. Zatem nie będzie mogło być mowy o niskich temperaturach, zaś w całym kraju będzie w okolicach zera lub parę stopni na plus. Około 1*C na wschodzie, 2-3*C w centrum do 4-5*C na zachodzie.

Weekend

W sobotę i niedzielę ma utrzymać się trend z poprzednich dni. Wspomniane ośrodki wysokiego ciśnienia nie zmienią znacząco swojego położenia. Dlatego też spodziewamy się słonecznej aury, jednak nie wykluczamy pojawienia się nielubianego stratusa. Temperatury od 1*C na wschodzie przez 2-3*C w centrum, do 4-5*C na zachodzie kraju.

Niestety fani zimy będą musieli jeszcze uzbroić się w cierpliwość, gdyż w tym tygodniu nie spodziewamy się ponownego uderzenia zimy, w zamian za to aura się uspokoi i będziemy mieć typową pogodę dla późnej jesieni. Warto podkreślić, iż ciepły początek miesiąca zwiększa szanse na jego zimny koniec.